1 of 5 images
Wilcox RAPTAR S Red Laser Low Power Rangefinder, Tan, 57300G02-01-LB
2 of 5 images
Wilcox RAPTAR S Red Laser Low Power Rangefinder, Tan, 57300G02-01-LB
3 of 5 images
Wilcox RAPTAR S Red Laser Low Power Rangefinder, Tan, 57300G02-01-LB
4 of 5 images
Wilcox RAPTAR S Red Laser Low Power Rangefinder, Tan, 57300G02-01-LB
5 of 5 images
Wilcox RAPTAR S Red Laser Low Power Rangefinder, Tan, 57300G02-01-LB
Tap Tap to Zoom
Documents
- Wilcox RAPTAR S Rapid Targeting Ranging Module Quick Reference Guide
- Wilcox RAPTAR S Rapid Targeting Ranging Module Operator Manual
- Wilcox TDS333 BTAC by Blueforce Development
- Wilcox TDS340 Operational Sustainment By Blueforce Development
- Wilcox RAPTAR S Rapid Targeting Ranging Module Technical Brief
We've got an AWESOME deal for you!
Blazin' Deal
Prices have been cut drastically on this product as part of a special offer. These prices are so low that there's no double-dipping with coupons or any additional discounts, but you'll still get the best deal out there. This offer won't last long, so don't miss out!
- Measurement System:
- Imperial, Metric
- Color:
- Tan
- Condition:
- New
Code: 2QS-RF-57300G02-LB-57300G02-01-LB
MPN: 57300G02-01-LB
UPC: 1689716
Blazin' DealFinal Sale
List: $10,378.00Save 31%
$7,211.49
Product Info for Wilcox RAPTAR S Red Laser Low Power Rangefinder
Wilcox RAPTAR S Red Laser Low Power Rangefinder is part of our big variety of Wilcox Optics. You should look into the entire line of Rangefinders from Wilcox which we provide at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the tools and products you need to tackle the task at hand.
Specifications for Wilcox RAPTAR S Red Laser Low Power Rangefinder:
| Manufacturer: | Wilcox |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Maximum Range: | 1500 m |
| Weight: | 13.76 oz |
| Width: | 3.3 in |
| Measurement System: | Imperial, Metric |
| Length: | 4.4 in |
| Color: | Tan |
| Minimum Range: | 5 m |
| Rangefinder Application: | Hunting |
| Condition: | New |
| Additional Features: | Low Power |
| Package Type: | Box |
| Wavelength: | 1550 nm |
| Last Chance: | Yes |
Features of Wilcox RAPTAR S Red Laser Low Power Rangefinder:
- Coriolis/Spin Drift computed using heading and latitude coordinates
- G1/G7 Applied Ballistics custom drag curve support
- Muzzle velocity & drop scale ballistic calibration
Package Contents:
- Wilcox RAPTAR S Red Laser Low Power Rangefinder