1 of 8 images
Wilcox G24 Breakaway Night Vision Mount w/Hybrid Shroud, Black, 56100G41-B
2 of 8 images
Wilcox G24 Breakaway Night Vision Mount w/Hybrid Shroud, Tan, 56100G41-T
3 of 8 images
Wilcox G24 Breakaway Night Vision Mount w/Hybrid Shroud, Black, 56100G41-B
4 of 8 images
Wilcox G24 Breakaway Night Vision Mount w/Hybrid Shroud, Black, 56100G41-B
5 of 8 images
Wilcox G24 Breakaway Night Vision Mount w/Hybrid Shroud, Black, 56100G41-B
6 of 8 images
Wilcox G24 Breakaway Night Vision Mount w/Hybrid Shroud, Black, 56100G41-B
7 of 8 images
Wilcox G24 Breakaway Night Vision Mount w/Hybrid Shroud, Black, 56100G41-B
8 of 8 images
Wilcox G24 Breakaway Night Vision Mount w/Hybrid Shroud, Black, 56100G41-B
Tap Tap to Zoom
Documents
In Stock
2 Models AvailableColor
All
Search
List: $767.86Save $38.39
$729.47
SP Bucks$14.59
List: $767.86Save $38.39
$729.47
SP Bucks$14.59
Product Info for Wilcox G24 Night Vision Mount w/Hybrid Shroud
Wilcox G24 Night Vision Mount w/Hybrid Shroud is part of our big selection of . Make sure to browse the entire line of from Wilcox which we have at everyday low prices. Browse our full product choice for the tools and products you want to tackle the task at hand.
Specifications for Wilcox G24 Night Vision Mount w/Hybrid Shroud:
| Manufacturer: | Wilcox |
| Height: | 2.4 in |
| Fabric/Material: | Lightweight Aerospace Aluminum |
| Length: | 3.98 in |
| Width: | 2.6 in |
| Weight: | 5.7 oz |
| Condition: | New |
| Mount Type: | Dovetail |
Features of Wilcox G24 Night Vision Mount w/Hybrid Shroud
- Dovetail shoe interface securely locks NVGs into place.
- Breakaway feature reduces the risk of neck injury.
- Ergonomical adjustments allow for one handed operation.
- Maintains a very low-profile on the helmet.
- Rail interface & extended models available.
- Developed & battle proven by U.S. & NATO SOF.
Package Contents:
- Wilcox G24 Night Vision Mount w/Hybrid Shroud