1 of 6 images
Vortex Razor UHD 8x42mm Binocular, Green, 12.81x8.31x4.68, RZB-0842
2 of 6 images
Vortex Razor UHD 8x42mm Binocular, Green, 12.81x8.31x4.68, RZB-0842
3 of 6 images
Vortex Razor UHD 8x42mm Binocular, Green, 12.81x8.31x4.68, RZB-0842
4 of 6 images
Vortex Razor UHD 8x42mm Binocular, Green, 12.81x8.31x4.68, RZB-0842
5 of 6 images
Vortex Razor UHD 8x42mm Binocular, Green, 12.81x8.31x4.68, RZB-0842
6 of 6 images
Vortex Razor UHD 8x42mm Binocular, Green, 12.81x8.31x4.68, RZB-0842
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
Code: VX-BI-VRAKB-RZB-0842
MPN: RZB-0842
UPC: 843829138963
List: $2,549.99Save 33%
$1,699.00
SP Bucks$33.98
Product Info for Vortex Razor UHD 8x42mm Roof Abbe-Koenig Binoculars
Vortex Razor UHD 8x42mm Roof Abbe-Koenig Binoculars is part of our massive collection of Vortex Optics. You should have a look at the full range of Binoculars from Vortex which we provide at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the gear and products you want to tackle the task at hand.
Specifications for Vortex Razor UHD 8x42mm Roof Abbe-Koenig Binoculars:
| Manufacturer: | Vortex |
| Color: | Green |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Abbe-Koenig |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 16.7 mm |
| Exit Pupil: | 5.25 mm |
| Field of View, Linear: | 420 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 8 degrees |
| Optical Coating: | FMC/XR Plus |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 18.3 |
| Interpupillary Distance: | 56 - 76 mm |
| Close Focus: | 4.5 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 4.5 in |
| Weight: | 32.4 oz, 32.2 oz |
| Finish: | ArmorTek |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 5.7 in |
Features of Vortex Razor UHD 8x42mm Roof Abbe-Koenig Binoculars
- UHD Optical System. Ultra high definition optical quality and prescription for unparalleled image resolution that cuts chromatic aberration; providing exceptional color fidelity, edge-to-edge sharpness, and light transmission.
- XR Plus Lens Coatings. Ultimate anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide maximum light transmission for peak clarity and the pinnacle of low-light performance.
- Magnesium Chassis. Decreases weight and increases strength.
- Abbe-Koenig Prism. Larger prism with longer optical path resulting in sharper image resolution.
- True Open Hinge. Offers superior ergonomics while decreasing total weight and bulk.
- Adjustable Eyecups. Twist up and down for comfortable viewing with or without eyeglasses.
- Center Focus Wheel. Adjusts the focus of both binocular barrels at the same time.
- Locking Diopter. Adjusts for differences in a user's eyes. Located on right eyepiece.
- Plasma Tech. Cutting edge coating application process provides unparalleled coating durability and performance.
- APO Chromatic. Index-matched lenses correct color across the entire visual spectrum.
- ArmorTek. Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt.
- Rubber Armor. Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection.
- Argon-Gas Purged. Gas purged and O-ring sealed for fogproof and waterproof performance in all conditions.
- Waterproof. O-ring seals prevent moisture, dust and debris from penetrating the binocular for reliable performance in all environments.
- Fogproof. Argon gas purging prevents internal fogging over a wide range of temperatures.
- Shockproof. Designed to withstand the highest levels of impact.
- Tripod Adaptable. Compatible with a tripod adapter, allowing use on a tripod or car window mount.
Package Contents:
- Vortex Razor UHD 8x42mm Roof Abbe-Koenig Binoculars
- GlassPak Pro Binocular Harness
- Comfort Neck Strap
- Rangefinder Pouch
- Objective Lens Covers
- Ocular Lens Covers
- Lens cloth