1 of 2 images
Vortex Razor HD LER Wide Angle Eyepiece 18x65mm 22x, RS-LER2
2 of 2 images
Vortex Razor HD LER Wide Angle Eyepiece 18x65mm 22x, Green, RS-LER2
Tap Tap to Zoom
- Magnification:
- 18 - 23 x
- Field of View, Linear:
- 131 ft at 1000 yds
- Field of View, Angle:
- 2.5 degrees
- Diameter:
- 65 mm
- Length:
- 3.1 in
Code: VX-4S-RS-LER2-RS-LER2
MPN: RS-LER2
UPC: 875874008823
List: $419.99Save 32%
$285.99
SP Bucks$5.72
Product Info for Vortex Razor HD LER Wide Angle Eyepiece
Vortex Razor HD LER Wide Angle Eyepiece belongs to our large variety of Vortex Optics. Don't forget to have a look at the entire line of Optics Accessories from Vortex that we offer at everyday discount prices. Browse our full product choice for the tools and merchandise you want to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Vortex Razor HD LER Wide Angle Eyepiece:
| Manufacturer: | Vortex |
| Magnification: | 18 - 23 x |
| Finish: | ArmorTek |
| Field of View, Linear: | 131 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 2.5 degrees |
| Diameter: | 65 mm |
| Length: | 3.1 in |
| Weight: | 13.9 oz |
| Eye Relief: | 31 mm |
| Exit Pupil: | 3.61 - 3.7 mm |
| Magnification Type: | Variable |
Features of Vortex Razor HD LER Wide Angle Eyepiece:
- Made exclusively for Razor HD 65mm and 85mm spotting scopes
- Delivers 31mm of eye relief.
- Not compatible with the 50mm Razor HD models.
Package Contents:
- Vortex Razor HD LER Wide Angle Eyepiece
- Microfiber cleaning or carry pouch
- Lens covers