01:58
01:58
00:00
/
-00:33
1 of 2 videos
Vortex Solo Monoculars
00:00
/
-00:33
2 of 2 videos
Vortex Solo 10x25 Monocular
1 of 5 images
Vortex Monoculars - Solo 10x25 Monocular
2 of 5 images
Vortex Monoculars - Solo 10x25 Monocular
3 of 5 images
Vortex Monoculars - Solo 10x25 Monocular
4 of 5 images
Vortex Monoculars - Solo 10x25 Monocular
5 of 5 images
Vortex Solo 10x25 Monocular, Green, Compact, S105
Tap Tap to Zoom
Product Videos
- Image Stabilizer:
- No
- Color:
- Green
Code: VX-M5-S105-S105
MPN: S105
UPC: 875874002081
List: $109.99Save 28%
$79.00
SP Bucks$1.58
Product Info for Vortex Solo 10x25 Monocular
Vortex Solo 10x25 Monocular belongs to our larger collection of Vortex Optics. You should look at full variety of Optics from Vortex which we have at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the tools and merchandise you want to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Vortex Solo 10x25 Monocular:
| Manufacturer: | Vortex |
| Image Stabilizer: | No |
| Color: | Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Field of View, Linear: | 315 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 6 degrees |
| Eye Relief: | 14.5 mm |
| Weight: | 5.6 oz |
| Close Focus: | 16.4 ft |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Vortex Solo 10x25 Monocular
- SD Optical System. High-quality optical system reduces chromatic aberration and delivers clean, bright, sharp images.
- Fully Multi-Coated Lenses. Anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide increased light transmission for greater clarity and low-light performance.
- Nitrogen Gas Purged. Gas purged and O-ring sealed for fogproof and waterproof performance in all conditions.
- Rubber Armor. Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection.
- Waterproof. Designed to withstand harsh weather conditions.
- Fogproof. Designed to withstand a wide range of temperatures.
- Shockproof. Designed to withstand the highest levels of recoil and impact.
Package Contents:
- Vortex Solo 10x25 Monocular
- Neck lanyard
- Soft carry case