01:00
01:44
00:00
/
-00:33
1 of 2 videos
Vortex Fury HD 5000 10x42 Rangefinding Binoculars
00:00
/
-00:33
2 of 2 videos
Vortex Fury HD Rangefinding Binocular
1 of 5 images
Vortex Fury HD 5000 10x42mm Roof Prism Rangefinder Binoculars, Matte, Forest Green, LRF301
2 of 5 images
Vortex Fury HD 5000 10x42mm Roof Prism Rangefinder Binoculars, Matte, Forest Green, LRF301
3 of 5 images
Vortex Fury HD 5000 10x42mm Roof Prism Rangefinder Binoculars, Matte, Forest Green, LRF301
4 of 5 images
Vortex Fury HD 5000 10x42mm Roof Prism Rangefinder Binoculars, Matte, Forest Green, LRF301
5 of 5 images
Vortex Fury HD 5000 10x42mm Roof Prism Rangefinder Binoculars, Matte, Forest Green, LRF301
Tap Tap to Zoom
Documents
- Color:
- Forest Green
- Condition:
- New
Code: VX-RFB-VBIRHD50-LRF301
MPN: LRF301
UPC: 816382029481
List: $1,499.99Save 43%
$858.99
SP Bucks$17.18
Product Info for Vortex Fury HD 5000 10x42mm Roof Prism Rangefinder Binoculars
Vortex Fury HD 5000 10x42mm Roof Prism Rangefinder Binoculars is part of our larger variety of . Be sure to browse the full variety of from Vortex that we have at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the equipment and products you want to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Vortex Fury HD 5000 10x42mm Roof Prism Rangefinder Binoculars:
| Manufacturer: | Vortex |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Color: | Forest Green |
| Maximum Range: | 5000 yds |
| Rangefinder Application: | Hunting |
| Battery Type: | CR2 |
| Battery Life: | 4000 ranging cycles |
| Weight: | 32.3 oz |
| Width: | 5 in |
| Length: | 4 in |
| Minimum Focus Distance: | 18.5 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 3 dpt |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Twilight Factor: | 20.5 |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Field of View, Linear: | 6 - 321 ft at 1000 yds |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Interpupillary Distance: | 54 - 72 mm |
| Operating Temperature: | -4 - 140 Fahrenheit |
| Weather Resistance: | Yes |
| Accuracy: | +/- 3 yds |
| Wavelength: | 905 nm |
| Condition: | New |
| Prism System: | Roof |
| Height: | 5.75 in |
| Magnification Type: | Fixed |
| Prism Material: | BAK4 |
| Objective Lens Type: | Fully Multi-Coated |
| Field of View, Angle: | 6.1 degrees |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Size: | 5x5.75 in |
| Close Focus: | 18.5 ft |
| Fogproof: | Yes |
| Eyepiece Lens Material: | Glass |
| Package Type: | Box |
| Minimum Range: | 5 yds |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Finish: | Matte |
| Armoring: | Rubber Armored |
| Objective Lens Material: | Glass |
| Image Stabilizer: | No |
Features of Vortex Fury HD 5000 10x42mm Roof Prism Rangefinder Binoculars
- ArmorTek. Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt.
- Multi-Coated. XR Fully Multi-Coated
- HD Lens Elements.
- Nitrogen Gas Purged.
- Phase Correction. Coating on roof prism models enhances resolution and contrast.
- Rubber Armor. Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection.
- Shockproof. Rugged construction withstands recoil and impact.
Package Contents:
- Vortex Fury HD 5000 10x42mm Roof Prism Rangefinder Binoculars
- Glasspak Binocular Harness
- Tethered Objective Lens Covers
- Rainguard Eyepiece Cover
- CR2 Battery