02:03
03:40
00:34
00:34
00:00
/
-00:33
1 of 4 videos
Vortex Diamondback HD Spotting Scopes
00:00
/
-00:33
2 of 4 videos
Vortex Diamondback VS Diamondback HD FAQ
00:00
/
-00:33
3 of 4 videos
Vortex Diamondback HD 20-60x85mm Angled Spotting Scope Unboxing
00:00
/
-00:33
4 of 4 videos
Vortex Diamondback HD 20-60x85mm Straight Spotting Scope Unboxing
1 of 13 images
Vortex Diamondback HD Spotting Scope, 20-60x85mm, Angled, Green, 18 x 8.28 x 5.5, DS-85A
2 of 13 images
Vortex Diamondback HD Spotting Scope, 20-60x85mm, Straight, Green, 18 x 8.28 x 5.5, DS-85S
3 of 13 images
Vortex Diamondback HD Spotting Scope, 20-60x85mm, Angled, Green, 18 x 8.28 x 5.5, DS-85A
4 of 13 images
Vortex Diamondback HD Spotting Scope, 20-60x85mm, Angled, Green, 18 x 8.28 x 5.5, DS-85A
5 of 13 images
Vortex Diamondback HD Spotting Scope, 20-60x85mm, Angled, Green, 18 x 8.28 x 5.5, DS-85A
6 of 13 images
Vortex Diamondback HD Spotting Scope, 20-60x85mm, Straight, Green, 18 x 8.28 x 5.5, DS-85S
7 of 13 images
Vortex Diamondback HD Spotting Scope, 20-60x85mm, Straight, Green, 18 x 8.28 x 5.5, DS-85S
8 of 13 images
Vortex Diamondback HD Spotting Scope, 20-60x85mm, Straight, Green, 18 x 8.28 x 5.5, DS-85S
9 of 13 images
Vortex Diamondback HD Spotting Scope, 20-60x85mm, Angled, Green, 18 x 8.28 x 5.5, DS-85A
10 of 13 images
Vortex Diamondback HD Spotting Scope, 20-60x85mm, Angled, Green, 18 x 8.28 x 5.5, DS-85A
11 of 13 images
Vortex Diamondback HD Spotting Scope, 20-60x85mm, Angled, Green, 18 x 8.28 x 5.5, DS-85A
12 of 13 images
Vortex Diamondback HD Spotting Scope, 20-60x85mm, Angled, Green, 18 x 8.28 x 5.5, DS-85A
13 of 13 images
Vortex Diamondback HD Spotting Scope, 20-60x85mm, Angled, Green, 18 x 8.28 x 5.5, DS-85A
Tap Tap to Zoom
Documents
This item is currently on sale and has a new, lower price!
In Stock
2 Models AvailableShow with deals only:
On Sale
Fabric/Material
All
Scope Body Type
All
Search
List: $699.99Save 43%
$398.99
SP Bucks$7.98
List: $699.99Save 36%
$449.49
SP Bucks$8.99
Product Info for Vortex Diamondback HD 20-60x85mm Spotting Scopes
Vortex Diamondback HD 20-60x85mm Spotting Scopes is part of our larger collection of Vortex Optics. Make sure to check out the full range of Optics from Vortex which we feature at everyday discount prices. Browse our full product choice for the gear and products you need to tackle the task at hand.
Specifications for Vortex Diamondback HD 20-60x85mm Spotting Scopes:
| Manufacturer: | Vortex |
| Color: | Green |
| Magnification: | 20 - 60 x |
| Objective Lens Diameter: | 85 mm |
| Eye Relief: | 18.3 - 20.3 mm |
| Exit Pupil: | 1.41 - 4.25 mm |
| Field of View, Linear: | 60 - 108 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 1.1 - 2.1 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Close Focus: | 24.6 ft |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 16 in |
| Weight: | 61.3 oz |
| Finish: | Matte |
| Condition: | New |
Features of Vortex Diamondback HD 20-60x85mm Spotting Scopes
- ArmorTek. Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt.
- Built-in Sunshade.
- Multi-Coated. Fully Multi-Coated.
- HD Lens Elements.
- Rubber Armor. Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection.
- Shockproof. Rugged construction withstands recoil and impact.
Package Contents:
- Vortex Diamondback HD 20-60x85mm Spotting Scopes
- Neoprene cover
- Tethered objective lens cap
- Tethered ocular lens cap
- Lens cloth