00:30
03:40
00:31
02:03
00:00
/
-00:33
1 of 4 videos
Vortex Diamondback HD 16-48x65mm Angled Spotting Scope Unboxing
00:00
/
-00:33
2 of 4 videos
Vortex Diamondback VS Diamondback HD FAQ
00:00
/
-00:33
3 of 4 videos
Vortex Diamondback HD 16-48x65mm Straight Spotting Scope Unboxing
00:00
/
-00:33
4 of 4 videos
Vortex Diamondback HD Spotting Scopes
1 of 11 images
Vortex Diamondback HD Spotting Scope, 16-48x65mm, Angled, Green, 16 x 8.28 x 5.5, DS-65A
2 of 11 images
Vortex Diamondback HD Spotting Scope, 16-48x65mm, Straight, Green, 16 x 8.28 x 5.5, DS-65S
3 of 11 images
Vortex Diamondback HD Spotting Scope, 16-48x65mm, Angled, Green, 16 x 8.28 x 5.5, DS-65A
4 of 11 images
Vortex Diamondback HD Spotting Scope, 16-48x65mm, Angled, Green, 16 x 8.28 x 5.5, DS-65A
5 of 11 images
Vortex Diamondback HD Spotting Scope, 16-48x65mm, Angled, Green, 16 x 8.28 x 5.5, DS-65A
6 of 11 images
Vortex Diamondback HD Spotting Scope, 16-48x65mm, Straight, Green, 16 x 8.28 x 5.5, DS-65S
7 of 11 images
Vortex Diamondback HD Spotting Scope, 16-48x65mm, Straight, Green, 16 x 8.28 x 5.5, DS-65S
8 of 11 images
Vortex Diamondback HD Spotting Scope, 16-48x65mm, Straight, Green, 16 x 8.28 x 5.5, DS-65S
9 of 11 images
Vortex Diamondback HD Spotting Scope, 16-48x65mm, Straight, Green, 16 x 8.28 x 5.5, DS-65S
10 of 11 images
Vortex Diamondback HD Spotting Scope, 16-48x65mm, Straight, Green, 16 x 8.28 x 5.5, DS-65S
11 of 11 images
Vortex Diamondback HD Spotting Scope, 16-48x65mm, Straight, Green, 16 x 8.28 x 5.5, DS-65S
Tap Tap to Zoom
Documents
This item is currently on sale and has a new, lower price!
In Stock
2 Models AvailableFabric/Material
All
Length
All
Scope Body Type
All
Search
List: $599.99Save 46%
$323.49
SP Bucks$6.47
List: $599.99Save 45%
$328.99
SP Bucks$6.58
Product Info for Vortex Diamondback HD 16-48x65mm Spotting Scopes
Vortex Diamondback HD 16-48x65mm Spotting Scopes is part of our large selection of Vortex Optics. Don't forget to look at complete line of Optics from Vortex that we feature at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the equipment and products you need to tackle the task at hand.
Specifications for Vortex Diamondback HD 16-48x65mm Spotting Scopes:
| Manufacturer: | Vortex |
| Color: | Green |
| Magnification: | 16 - 48 x |
| Objective Lens Diameter: | 65 mm |
| Eye Relief: | 18.3 - 20.3 mm |
| Exit Pupil: | 1.35 - 4 mm |
| Field of View, Linear: | 72 - 138 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 1.4 - 2.6 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Minimum Focus Distance: | 16.4 ft |
| Close Focus: | 16.4 ft |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Weight: | 50.4 oz |
| Finish: | Matte |
| Condition: | New |
Features of Vortex Diamondback HD 16-48x65mm Spotting Scopes
- ArmorTek. Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt.
- Built-in Sunshade.
- Multi-Coated. Fully Multi-Coated.
- HD Lens Elements.
- Rubber Armor. Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection.
- Shockproof. Rugged construction withstands recoil and impact.
Package Contents:
- Vortex Diamondback HD 16-48x65mm Spotting Scopes
- Neoprene cover
- Tethered objective lens cap
- Tethered ocular lens cap
- Lens cloth