00:42
02:36
00:00
/
-00:33
1 of 2 videos
Vortex Crossfire HD 8x42 Binoculars
00:00
/
-00:33
2 of 2 videos
Vortex Diamondback HD vs. Crossfire HD Binoculars FAQ
1 of 5 images
Vortex Crossfire HD 8x42 Binoculars, Green, CF-4311
2 of 5 images
Vortex Crossfire HD 8x42 Binoculars, Green, CF-4311
3 of 5 images
Vortex Crossfire HD 8x42 Binoculars, Green, CF-4311
4 of 5 images
Vortex Crossfire HD 8x42 Binoculars, Green, CF-4311
5 of 5 images
Vortex Crossfire HD 8x42mm Roof Prism Binoculars, ArmorTek, Green, CF-4311
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Package Type:
- Box
Code: VX-BI-VOR842-CF-4311
MPN: CF-4311
UPC: 875874009844
List: $209.99Save 34%
$138.79
SP Bucks$2.78
Product Info for Vortex Crossfire HD 8x42mm Roof Prism Binoculars
Vortex Crossfire HD 8x42mm Roof Prism Binoculars is part of our big selection of Vortex Optics. You should definitely have a look at the entire variety of Binoculars from Vortex which we have at everyday discount prices. Browse our full product selection for the gear and merchandise you need to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Vortex Crossfire HD 8x42mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Vortex |
| Color: | Green |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 17 mm |
| Exit Pupil: | 5.25 mm |
| Field of View, Linear: | 393 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 7.5 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 18.3 |
| Interpupillary Distance: | 57 - 74 mm |
| Close Focus: | 6 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 3 dpt |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 4.375 in |
| Weight: | 23.8 oz |
| Finish: | ArmorTek |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 5.2 in |
| Objective Lens Material: | Glass |
| Height: | 6.25 in |
Features of Vortex Crossfire HD 8x42mm Roof Prism Binoculars
- Multi-Coated. Fully Multi-Coated
- HD Lens Elements
- Nitrogen Gas Purged
- Rubber Armor. Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection.
- Shockproof. Rugged construction withstands recoil and impact.
Package Contents:
- Vortex Crossfire HD 8x42mm Roof Prism Binoculars
- GlassPak binocular case
- GlassPak case harness
- Rainguard eyepiece cover
- Tethered objective lens cover
- Comfort neck strap
- Lens cloth