00:47
00:41
02:36
00:00
/
-00:33
1 of 3 videos
Vortex Crossfire HD / Diamondback HD Binoculars
00:00
/
-00:33
2 of 3 videos
Vortex Crossfire HD 10x42 Binoculars
00:00
/
-00:33
3 of 3 videos
Vortex Diamondback HD vs. Crossfire HD Binoculars FAQ
1 of 11 images
Vortex Crossfire HD 10x42mm Roof Prism Binoculars, ArmorTek, Green, Full-Size, 6.2in, 23oz, CF-4312
2 of 11 images
Vortex Crossfire HD 10x42mm Roof Prism Binoculars, Mossy Oak Bottomlands, CF-4312-OBL
3 of 11 images
Vortex Crossfire HD 10x42mm Roof Prism Binoculars, ArmorTek, Green, Full-Size, 6.2in, 23oz, CF-4312
4 of 11 images
Vortex Crossfire HD 10x42mm Roof Prism Binoculars, ArmorTek, Green, Full-Size, 6.2in, 23oz, CF-4312
5 of 11 images
Vortex Crossfire HD 10x42mm Roof Prism Binoculars, ArmorTek, Green, Full-Size, 6.2in, 23oz, CF-4312
6 of 11 images
Vortex Crossfire HD 10x42mm Roof Prism Binoculars
7 of 11 images
Vortex Crossfire HD 10x42mm Roof Prism Binoculars
8 of 11 images
Vortex Crossfire HD 10x42mm Roof Prism Binoculars
9 of 11 images
Vortex Crossfire HD 10x42mm Roof Prism Binoculars
10 of 11 images
Vortex Crossfire HD 10x42mm Roof Prism Binoculars
11 of 11 images
Vortex Crossfire HD 10x42mm Roof Prism Binoculars, ArmorTek, Green, Full-Size, CF-4312
Tap Tap to Zoom
Documents
2 Models Available
Color
All
Search
List: $229.99Save 37%
$144.89
SP Bucks$2.90
List: $259.99Save 35%
$168.49
SP Bucks$3.37
Product Info for Vortex Crossfire HD 10x42mm Roof Prism Binoculars
Vortex Crossfire HD 10x42mm Roof Prism Binoculars belongs to our large collection of Vortex Optics. Make sure to explore the entire range of Binoculars from Vortex which we present at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the gear and merchandise you want to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Vortex Crossfire HD 10x42mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Vortex |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 15 mm |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Field of View, Linear: | 325 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 6.2 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 20.5 |
| Interpupillary Distance: | 58 - 75 mm |
| Close Focus: | 6 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 3 dpt |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 4.375 in |
| Weight: | 23 oz |
| Finish: | ArmorTek |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 5.2 in |
| Height: | 6 in |
| Fogproof: | Yes |
| Objective Lens Material: | Glass |
| Shockproof: | Yes |
Features of Vortex Crossfire HD 10x42mm Roof Prism Binoculars
- HD Optical System
- Adjustable Eyecups
- Nitrogen Gas Purged
- Tripod Adaptable
- Fully Multi-Coated Lenses
- True Open Hinge
- Center Focus Wheel
- Rubber Armor
Package Contents:
- Vortex Crossfire HD 10x42mm Roof Prism Binoculars
- GlassPak Binocular Case
- Comfort Neck Strap
- Tethered Objective Lens Covers
- Rainguard Eyepiece Cover
- Lens Cloth