1 of 1 images
Vortex Arca-Swiss Quick Release Plate, Black, 1x3.5x4.5, TRA-ARCP
Tap Tap to Zoom
Show In Stock Only
2 Models AvailableCondition
All
Condition Details
All
Condition Quality
All
Search
List: $19.99Save 13%
$17.49
SP Bucks$0.35
List: $24.99Save 20%
$19.99
SP Bucks$0.40
Product Info for Vortex Arca-Swiss Quick Release Plate
Vortex Arca-Swiss Quick Release Plate is part of our big collection of Vortex Camera Accessories. Make sure to look at full range of Camera Accessories from Vortex that we supply at everyday discount prices. Browse our full product choice for the gear and products you need to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Vortex Arca-Swiss Quick Release Plate:
| Manufacturer: | Vortex |
| Color: | Black |
| Attachment Type: | Arca |
| Length: | 1 in |
| Weight: | 2.4 oz |
| Width: | 3.5 in |
| Height: | 0.4 in |
| Fabric/Material: | Aluminum |
Features of Vortex Arca-Swiss Quick Release Plate:
- 1/4"-20 top thread, non-slip rubber pads, and aluminum construction
Package Contents:
- Vortex Arca-Swiss Quick Release Plate
- Arca-Swiss Quick Release Plate