01:58
01:58
00:00
/
-00:33
1 of 2 videos
Vortex Solo Monoculars
00:00
/
-00:33
2 of 2 videos
Vortex 8x25 Solo Monocular
1 of 5 images
Vortex 8x25 Solo Monocular - Waterproof Fogproof Compact Monocular, Green, S825
2 of 5 images
Vortex 8x25 Solo Monocular - Waterproof Fogproof Compact Monocular, Green, S825
3 of 5 images
Vortex 8x25 Solo Monocular - Waterproof Fogproof Compact Monocular, Green, S825
4 of 5 images
Vortex 8x25 Solo Monocular - Waterproof Fogproof Compact Monocular, Green, S825
5 of 5 images
Vortex 8x25 Solo Monocular - Waterproof Fogproof Compact Monocular, Green, S825
Tap Tap to Zoom
Product Videos
- Image Stabilizer:
- No
- Color:
- Green
- Condition:
- New
Code: VX-M5-S825-S825
MPN: S825
UPC: 875874001923
List: $99.99Save 31%
$69.00
SP Bucks$1.38
Product Info for Vortex 8x25mm Solo Compact Waterproof Monocular
Vortex 8x25mm Solo Compact Waterproof Monocular is part of our greater collection of Vortex Optics. You should take a look at the full line of Optics from Vortex that we offer at everyday low prices. Browse our full product selection for the tools and merchandise you need to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Vortex 8x25mm Solo Compact Waterproof Monocular:
| Manufacturer: | Vortex |
| Image Stabilizer: | No |
| Color: | Green |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Field of View, Linear: | 378 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 7.2 degrees |
| Eye Relief: | 15 mm |
| Weight: | 5.6 oz |
| Condition: | New |
| Close Focus: | 16.4 ft |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 2.2 in |
| Length: | 4.4 in |
| Exit Pupil: | 3.13 mm |
Features of Vortex 8x25mm Solo Compact Waterproof Monocular
- SD Optical System. High-quality optical system reduces chromatic aberration and delivers clean, bright, sharp images.
- Fully Multi-Coated Lenses. Anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide increased light transmission for greater clarity and low-light performance.
- Nitrogen Gas Purged. Gas purged and O-ring sealed for fogproof and waterproof performance in all conditions.
- Rubber Armor. Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection.
- Waterproof. Designed to withstand harsh weather conditions.
- Fogproof. Designed to withstand a wide range of temperatures.
- Shockproof. Designed to withstand the highest levels of recoil and impact.
Package Contents:
- Vortex 8x25mm Solo Compact Waterproof Monocular
- Neck lanyard
- Soft carry case