1 of 1 images
Voodoo Tactical Shooters Cut PE Level IIIA Soft Ballistic Panel, 10X12, 20-0166000000
Tap Tap to Zoom
Earn Bonus Bucks
11% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Color:
- Black
- Quantity:
- 1
- Length:
- 10 in
- Height:
- 12 in
- Fabric/Material:
- Ultra High Molecular Weight Polyethylene
- Threat Level:
- Level IIIA
- Armor Cut:
- Shooters
- Weight:
- 3.3 lb
- Armor Curve:
- Single-Curved
- Plate Dimension:
- 10x12
Code: 1VA-BP-VDT20-0166-20-0166000000
MPN: 20-0166000000
UPC: 783377028234
11% Bonus Bucks
List: $169.95Save 15%
$144.95
SP Bucks$15.94
Product Info for Voodoo Tactical Shooters Cut PE Level IIIA Soft Ballistic Panel
Voodoo Tactical Shooters Cut PE Level IIIA Soft Ballistic Panel is part of our greater collection of Voodoo Tactical Armor Plates. You should take a look at the entire selection of Armor Plates from Voodoo Tactical that we provide at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the gear and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for Voodoo Tactical Shooters Cut PE Level IIIA Soft Ballistic Panel:
| Manufacturer: | Voodoo Tactical |
| Color: | Black |
| Quantity: | 1 |
| Length: | 10 in |
| Height: | 12 in |
| Fabric/Material: | Ultra High Molecular Weight Polyethylene |
| Threat Level: | Level IIIA |
| Armor Cut: | Shooters |
| Weight: | 3.3 lb |
| Armor Curve: | Single-Curved |
| Plate Dimension: | 10x12 |
Package Contents:
- Voodoo Tactical Shooters Cut Pe Level IIIA Soft Ballistic Panel