1 of 2 images
Tasco Roof Prism Binoculars, 10x25, Black, Box, 168125
2 of 2 images
Tasco Roof Prism Binocular, 10x25, Black, Blue, Brown Camo, Green, Red
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Package Type:
- Box
- Included Accessories:
- Case, Strap
Code: TO-BI-BNTCRB-168125
MPN: 168125
UPC: 046162094631
List: $42.15Save 21%
$33.39
SP Bucks$0.67
Product Info for Tasco Roof Prism Binocular, 10x25
Tasco Roof Prism Binocular, 10x25 belongs to our big variety of Tasco Optics. You should browse the entire selection of Binoculars from Tasco which we present at everyday discount prices. Browse our full product selection for the tools and products you want to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Tasco Roof Prism Binocular, 10x25:
| Manufacturer: | Tasco |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Prism System: | Roof |
| Field of View, Linear: | 300 ft at 100 yds |
| Optical Coating: | Fully Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 30 ft |
| Length: | 2.5 in |
| Weight: | 8.4 oz |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Case, Strap |
| Magnification Type: | Fixed |
| Size Class: | Compact |
| Eyecups Types: | Fold Down |
| Tripod Adaptable: | No |
| Blade Material: | Rubber |
Tasco Roof Prism Binocular, TO-BI-BNTCRB
- Compact design
- Center focus system
- Roof prism system
- Fully-coated lens
- Close focus
Package Contents:
- Tasco Roof Prism Binocular, 10x25, TO-BI-BNTCRB