1 of 2 images
Tasco Roof Prism Binoculars, 8x21, Black, Box, 165821
2 of 2 images
Tasco Roof Prism Binoculars, 8x21, Black, Brown Camo
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Package Type:
- Box
- Included Accessories:
- Case, Strap
Code: TO-BI-BNTCRB8X21-165821
MPN: 165821
UPC: 046162094617
List: $36.88Save 33%
$24.89
SP Bucks$0.50
Product Info for Tasco Roof Prism Binoculars, 8x21
Tasco Roof Prism Binoculars, 8x21 is part of our large variety of Tasco Optics. Make sure to browse the complete collection of Binoculars from Tasco that we present at everyday discount prices. Browse our full product selection for the equipment and merchandise you need to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Tasco Roof Prism Binoculars, 8x21:
| Manufacturer: | Tasco |
| Color: | Black |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 21 mm |
| Prism System: | Roof |
| Field of View, Linear: | 380 ft at 100 yds |
| Optical Coating: | Fully Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 30 ft |
| Length: | 2.5 in |
| Weight: | 5.8 oz |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Case, Strap |
| Magnification Type: | Fixed |
| Tripod Adaptable: | No |
| Eyecups Types: | Fold Down |
| Size Class: | Compact |
Package Contents:
- Tasco Roof Prism Binoculars, 8x21