1 of 8 images
Tasco Roof Prism Binoculars, 12x25, Black, Box, 178125
2 of 8 images
Tasco Roof Prism Binoculars, 12x25, Black, Box, 178125
3 of 8 images
Tasco Roof Prism Binoculars, 12x25, Black, Brown Camo
4 of 8 images
Tasco Roof Prism Binoculars, 12x25, Black, Box, 178125
5 of 8 images
Tasco Roof Prism Binoculars, 12x25, Black, Box, 178125
6 of 8 images
Tasco Roof Prism Binoculars, 12x25, Black, Box, 178125
7 of 8 images
Tasco Roof Prism Binoculars, 12x25, Black, Box, 178125
8 of 8 images
Tasco Roof Prism Binoculars, 12x25, Black, Box, 178125
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Package Type:
- Box
- Included Accessories:
- Case, Strap
Code: TO-BI-BNTCRB12X25-178125
MPN: 178125
UPC: 046162094686
List: $38.59
$38.49
SP Bucks$0.77
Product Info for Tasco Roof Prism Binoculars, 12x25
Tasco Roof Prism Binoculars, 12x25 belongs to our larger collection of Tasco Optics. You should take a look at the entire variety of Binoculars from Tasco which we offer at everyday low prices. Browse our full product selection for the tools and merchandise you need to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Tasco Roof Prism Binoculars, 12x25:
| Manufacturer: | Tasco |
| Color: | Black |
| Magnification: | 12 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Prism System: | Roof |
| Field of View, Linear: | 288 ft at 100 yds |
| Optical Coating: | Fully Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 30 ft |
| Length: | 2.5 in |
| Weight: | 8.4 oz |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Case, Strap |
| Magnification Type: | Fixed |
| Size Class: | Compact |
| Eyecups Types: | Fold Down |
| Tripod Adaptable: | No |
| Blade Material: | Rubber |
Package Contents:
- Tasco Roof Prism Binoculars, 12x25