1 of 1 images
Tasco Roof Prism Binoculars, 10x42, Black, Box, ES10X42
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Package Type:
- Box
- Included Accessories:
- Case, Strap
Code: TO-BI-BNTCRB10X42-ES10X42
MPN: ES10X42
UPC: 046162094792
List: $79.95
$79.59
SP Bucks$1.59
Product Info for Tasco Roof Prism Binoculars, 10x42
Tasco Roof Prism Binoculars, 10x42 is part of our large selection of Tasco Optics. You should browse the complete selection of Binoculars from Tasco that we supply at everyday low prices. Browse our full product choice for the equipment and merchandise you need to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Tasco Roof Prism Binoculars, 10x42:
| Manufacturer: | Tasco |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Field of View, Linear: | 185 ft at 100 yds |
| Optical Coating: | Fully Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 30 ft |
| Length: | 2.87 in |
| Weight: | 10 oz |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Case, Strap |
| Magnification Type: | Fixed |
| Tripod Adaptable: | Yes |
| Size Class: | Standard |
| Eyecups Types: | Fold Down |
Package Contents:
- Tasco Roof Prism Binoculars, 10x42