1 of 1 images
Tasco Roof Prism Binoculars, 10x32, Black, Box, ES10X32
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Package Type:
- Box
- Included Accessories:
- Case, Strap
Code: TO-BI-BNTCRB10X32-ES10X32
MPN: ES10X32
UPC: 046162094785
List: $51.99Save 15%
$43.99
SP Bucks$0.88
Product Info for Tasco 10x32mm Roof Prism Binoculars
Tasco 10x32mm Roof Prism Binoculars is part of our greater selection of Tasco Optics. Make sure to look at entire range of Binoculars from Tasco which we feature at everyday discount prices. Browse our full product selection for the equipment and merchandise you need to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Tasco 10x32mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Tasco |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Prism System: | Roof |
| Field of View, Linear: | 260 ft at 100 yds |
| Optical Coating: | Fully Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 30 ft |
| Length: | 2.62 in |
| Weight: | 11 oz |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Case, Strap |
| Magnification Type: | Fixed |
| Tripod Adaptable: | No |
| Size Class: | Mid-Size |
| Eyecups Types: | Fold Down |
Package Contents:
- Tasco 10x32mm Roof Prism Binoculars