1 of 1 images
Tasco 8-24x25 Porro Prism Binoculars,Black, Box ES82425Z
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Package Type:
- Box
- Included Accessories:
- Case, Strap
Code: TO-BI-BNTCPB5-ES82425Z
MPN: ES82425Z
UPC: 046162094822
List: $79.95
$79.79
SP Bucks$1.60
Product Info for Tasco Essentials 8-24x25mm Binoculars
Tasco Essentials 8-24x25mm Binoculars is part of our massive collection of Tasco Optics. Don't forget to look into the full selection of Binoculars from Tasco that we supply at everyday low prices. Browse our full product choice for the tools and products you want to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Tasco Essentials 8-24x25mm Binoculars:
| Manufacturer: | Tasco |
| Color: | Black |
| Magnification: | 8 - 24 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Prism System: | Porro |
| Field of View, Linear: | 130 - 43 ft at 100 yds |
| Optical Coating: | Fully Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 20 ft |
| Length: | 5 in |
| Weight: | 10 oz |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Case, Strap |
| Magnification Type: | Variable |
| Tripod Adaptable: | No |
| Eyecups Types: | Fold Down |
| Blade Material: | Rubber |
| Size Class: | Compact |
Features of Tasco Essentials 8-24x25mm Binoculars
- Fully coated lenses
- Rubber armor
- Weather-resistant
Package Contents:
- Tasco Essentials 8-24x25mm Binoculars