1 of 1 images
Tasco 12x50 Porro Prism Binoculars, Black, Box 170125
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Package Type:
- Box
- Included Accessories:
- Case, Strap
Code: TO-BI-BNTCPB6-170125
MPN: 170125
UPC: 046162094877
List: $91.99Save 13%
$79.99
SP Bucks$1.60
Product Info for Tasco Essentials 12x50mm Binoculars
Tasco Essentials 12x50mm Binoculars is part of our massive collection of Tasco Optics. You should definitely have a look at the complete line of Binoculars from Tasco which we have at everyday discount prices. Browse our full product choice for the gear and merchandise you need to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Tasco Essentials 12x50mm Binoculars:
| Manufacturer: | Tasco |
| Color: | Black |
| Magnification: | 12 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BK-7 |
| Field of View, Linear: | 262 ft at 100 yds |
| Optical Coating: | Fully Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 18 ft |
| Length: | 3.12 in |
| Weight: | 27 oz |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Case, Strap |
| Magnification Type: | Fixed |
| Size Class: | Standard |
| Eyecups Types: | Fold Down |
| Tripod Adaptable: | Yes |
| Blade Material: | Rubber |
Features of Tasco Essentials 12x50mm Binoculars
- Fully coated lenses
- Rubber armor
- Weather-resistant
Package Contents:
- Tasco Essentials 12x50mm Binoculars