1 of 1 images
Tasco 10x50 Porro Prism Binoculars, Black, Box 170150
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Package Type:
- Box
- Included Accessories:
- Case, Strap
Code: TO-BI-BNTCPB4-170150
MPN: 170150
UPC: 046162094723
List: $72.99Save 30%
$50.99
SP Bucks$1.02
Product Info for Tasco Essentials 10x50mm Binoculars
Tasco Essentials 10x50mm Binoculars belongs to our massive collection of Tasco Optics. Don't forget to have a look at the complete collection of Binoculars from Tasco which we supply at everyday discount prices. Browse our full product selection for the tools and products you want to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Tasco Essentials 10x50mm Binoculars:
| Manufacturer: | Tasco |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BK-7 |
| Field of View, Linear: | 367 ft at 100 yds |
| Optical Coating: | Fully Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 18 ft |
| Length: | 3.12 in |
| Weight: | 27 oz |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Case, Strap |
| Magnification Type: | Fixed |
| Size Class: | Standard |
| Eyecups Types: | Fold Down |
| Tripod Adaptable: | Yes |
| Blade Material: | Rubber |
Features of Tasco Essentials 10x50mm Binoculars
- Fully coated lenses
- Rubber armor
- Weather-resistant
Package Contents:
- Tasco Essentials 10x50mm Binoculars