1 of 1 images
Tasco 10-30x50 Porro Prism Binoculars, Black, Box ES10305Z
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Condition:
- New
- Package Type:
- Box
- Included Accessories:
- Case, Strap
Code: TO-BI-BNTCPB1-ES10305Z
MPN: ES10305Z
UPC: 046162094778
List: $89.95Save $3.56
$86.39
SP Bucks$1.73
Product Info for Tasco Essentials 10-30x50mm Binoculars
Tasco Essentials 10-30x50mm Binoculars belongs to our massive selection of Tasco Optics. You should definitely have a look at the full collection of Binoculars from Tasco that we supply at everyday discount prices. Browse our full product selection for the gear and products you need to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Tasco Essentials 10-30x50mm Binoculars:
| Manufacturer: | Tasco |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 - 30 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BK-7 |
| Field of View, Linear: | 192 - 64 ft at 100 yds |
| Optical Coating: | Fully Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 45 ft |
| Length: | 3.5 in |
| Weight: | 26.4 oz |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Case, Strap |
| Magnification Type: | Variable |
| Tripod Adaptable: | Yes |
| Eyecups Types: | Fold Down |
| Size Class: | Standard |
Features of Tasco Essentials 10-30x50mm Binoculars
- Fully coated lenses
- Rubber armor
- Weather-resistant
Package Contents:
- Tasco Essentials 10-30x50mm Binoculars