1 of 1 images
Tasco 16X50 Porro MC Binoculars, Black, 170165
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Package Type:
- Box
- Included Accessories:
- Case, Strap
Code: TO-BI-170165
MPN: 170165
UPC: 046162461624
List: $92.49Save $2.50
$89.99
SP Bucks$1.80
Product Info for Tasco 16x50 MC Binoculars
Tasco 16x50 MC Binoculars is part of our larger collection of Tasco Optics. Be sure to look at complete variety of Binoculars from Tasco which we have at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the gear and merchandise you want to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Tasco 16x50 MC Binoculars:
| Manufacturer: | Tasco |
| Color: | Black |
| Magnification: | 16 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Porro |
| Optical Coating: | Fully Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Length: | 8 in |
| Weight: | 38.6 oz |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Case, Strap |
| Magnification Type: | Fixed |
| Blade Material: | Rubber |
| Size Class: | Standard |
| Eyecups Types: | Fold Down |
| Tripod Adaptable: | Yes |
Tasco 16x50 Binoculars, TO-BI-170165
- Standard Size Class
- Center Focus System
- Porro Prism System
- Fully Coated Lens Coating
Package Contents:
- Tasco 16x50 MC Binoculars