1 of 2 images
Tasco 10x25 Essentials Monocular Black
2 of 2 images
Tasco 10x25 Essentials Monocular
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Objective Lens Diameter:
- 25 mm
- Exit Pupil:
- 2.5 mm
- Weight:
- 4.7 oz
- Condition:
- New
- ED Glass:
- No
- Close Focus:
- 9 m
Code: TO-M5-10x25-EM-568RBD
MPN: 568RBD
UPC: 046162005682
List: $20.59Save 27%
$14.95
SP Bucks$0.30
Product Info for Tasco 10x25 Essentials Roof Monocular
Tasco 10x25 Essentials Roof Monocular belongs to our large selection of Tasco Optics. Remember to take a look at the entire variety of Optics from Tasco that we feature at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the gear and merchandise you want to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Tasco 10x25 Essentials Roof Monocular:
| Manufacturer: | Tasco |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Exit Pupil: | 2.5 mm |
| ED Glass: | No |
| Body Only: | No |
| Close Focus: | 9 m |
| Weight: | 4.7 oz |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Tasco Essentials 10x25mm Monocular:
- Black or Brown camo rubber armor
- hand strap and carrying pouch
Package Contents:
- Tasco 10x25 Essentials Roof Monocular