1 of 3 images
Tacticon Armament Level 3 Plus 4.4 lbs Multi-Curve Armor Plate, Black, 9.5x12.5, TA-SPP-III
2 of 3 images
Tacticon Armament Level 3 Plus 4.4 lbs Multi-Curve Armor Plate, Black, 9.5x12.5, TA-SPP-III
3 of 3 images
Tacticon Armament Level 3 Plus 4.4 lbs Multi-Curve Armor Plate, Black, 9.5x12.5, TA-SPP-III
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Quantity:
- 1
- Width:
- 9.5 in
- Height:
- 12.5 in
- Fabric/Material:
- Ultra High Molecular Weight Polyethylene
- Threat Level:
- Level III+
- Armor Cut:
- SAPI
- Weight:
- 4.4 lb
- Condition:
- New
- Thickness:
- 0.8 in
- Armor Curve:
- Multi-Curved
- Plate Dimension:
- 10x12
- Plate Size:
- Medium
- Plate Application:
- Backpack
Code: 5FK-BP-OH3PL-TA-SPP-III
MPN: TA-SPP-III
List: $350.00Save 29%
$249.99
SP Bucks$5.00
Product Info for Tacticon Armament Level 3 Plus Multi-Curve Armor Plate
Tacticon Armament Level 3 Plus Multi-Curve Armor Plate belongs to our big variety of Tacticon Armament Armor Plates. Be sure to have a look at the entire selection of Armor Plates from Tacticon Armament that we offer at everyday low prices. Browse our full product selection for the tools and merchandise you want to tackle the job at hand.
Specifications for Tacticon Armament Level 3 Plus Multi-Curve Armor Plate:
| Manufacturer: | Tacticon Armament |
| Color: | Black |
| Quantity: | 1 |
| Width: | 9.5 in |
| Height: | 12.5 in |
| Fabric/Material: | Ultra High Molecular Weight Polyethylene |
| Threat Level: | Level III+ |
| Armor Cut: | SAPI |
| Weight: | 4.4 lb |
| Condition: | New |
| Thickness: | 0.8 in |
| Armor Curve: | Multi-Curved |
| Plate Dimension: | 10x12 |
| Plate Size: | Medium |
| Plate Application: | Backpack |
Features of Tacticon Armament Level 3 Plus Multi-Curve Armor Plate
- Designed to defeat 7.62×51(M80), M193, M855, 7.62×39 and all hand gun rounds
- SAPI Multi-curve to help conform around your torso
- Sold Individually
- 6 Year Warranty
Package Contents:
- Tacticon Armament Level 3 Plus Multi-Curve Armor Plate