1 of 12 images
Suunto Vertical Titanium Solar Watch, Sand, One Size, SS050860000
2 of 12 images
Suunto Vertical Unisex Titanium Solar Watch, 49mm Case Diameter, Titanium Bezel, Canyon Silicone Strap, One Size, SS050861000
3 of 12 images
Suunto Vertical Titanium Solar Watch, Forest, One Size, SS050859000
4 of 12 images
Suunto Vertical Titanium Solar Watch, Sand, One Size, SS050860000
5 of 12 images
Suunto Vertical Unisex Titanium Solar Watch, 49mm Case Diameter, Titanium Bezel, Sand Silicone Strap, One Size, SS050860000
6 of 12 images
Suunto Vertical Titanium Solar Watch, Sand, One Size, SS050860000
7 of 12 images
Suunto Vertical Titanium Solar Watch, Canyon, One Size, SS050861000
8 of 12 images
Suunto Vertical Titanium Solar Watch, Canyon, One Size, SS050861000
9 of 12 images
Suunto Vertical Titanium Solar Watch, Forest, One Size, SS050859000
10 of 12 images
Suunto Vertical Titanium Solar Watch, Forest, One Size, SS050859000
11 of 12 images
Suunto Vertical Titanium Solar Watch, Forest, One Size, SS050859000
12 of 12 images
Suunto Vertical Titanium Solar Watch, Forest, One Size, SS050859000
Tap Tap to Zoom
Blazin' Deal
Bonus Bucks
We've got an AWESOME deal for you!
Blazin' Deal
Prices have been cut drastically on select models of this product as part of a special offer. These prices are so low that there's no double-dipping with coupons or any additional discounts - sorry about that. This offer won't last long, so don't miss out!
In Stock
3 Models AvailableShow with deals only:
Blazin' Deal
Bonus Bucks
Color
All
Band/Strap Color
All
Search
List: $699.00Save 19%
$563.49
List: $699.00Save $42.51
$656.49
$699.00
SP Bucks$90.87
Product Info for Suunto Vertical Unisex Titanium Solar Watch
Suunto Vertical Unisex Titanium Solar Watch belongs to our massive collection of Suunto Accessories. Make sure to check out the complete line of Watches from Suunto that we feature at everyday discount prices. Browse our full product selection for the gear and merchandise you want to tackle the job at hand.
Specifications for Suunto Vertical Unisex Titanium Solar Watch:
| Manufacturer: | Suunto |
| Size: | One Size |
| Application: | Training |
| Gender: | Unisex |
| Case Color: | Black |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Fabric/Material: | Sapphire Crystal, Titanium Grade 5 |
| Case Material: | Glass Fibre reinforced polyamide |
| Case Diameter: | 49 mm |
| Bezel Finish: | Titanium |
| Band/Strap Material: | Silicone |
| Wrist Band Type: | Strap |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 100 m |
| Weight: | 2.61 oz |
Features of Suunto Vertical Unisex Titanium Solar Watch
- Sapphire touchscreen with durable build options
- Outdoor offline maps to help you stay on track
- Dual-band GPS/GNSS for greater accuracy
- ABC (altimeter, barometer, compass) and weather forecast for spatial awareness
- Advanced training metrics with 115+ sport modes
- Built with renewable energy
Package Contents:
- Suunto Vertical Unisex Titanium Solar Watch