1 of 11 images
Suunto Vertical Solar Watch, Canyon, One Size, SS050987000
2 of 11 images
Suunto Vertical Solar Watch, All Black, One Size, SS050978000
3 of 11 images
Suunto Vertical Solar Watch, Sand, One Size, SS050986000
4 of 11 images
Suunto Vertical Solar Watch, Canyon, One Size, SS050987000
5 of 11 images
Suunto Vertical Solar Watch, Canyon, One Size, SS050987000
6 of 11 images
Suunto Vertical Solar Watch, All Black, One Size, SS050978000
7 of 11 images
Suunto Vertical Solar Watch, Sand, One Size, SS050986000
8 of 11 images
Suunto Vertical Solar Watch, All Black, One Size, SS050978000
9 of 11 images
Suunto Vertical Unisex Solar Watch, 49mm Case Diameter, Stainless Steel Bezel, Sand Silicone Strap, One Size, SS050986000
10 of 11 images
Suunto Vertical Solar Watch, All Black, One Size, SS050978000
11 of 11 images
Suunto Vertical Unisex Solar Watch, 49mm Case Diameter, Stainless Steel Bezel, Black Silicone Strap, One Size, SS050978000
Tap Tap to Zoom
We've got an AWESOME deal for you!
Blazin' Deal
Prices have been cut drastically on this product as part of a special offer. These prices are so low that there's no double-dipping with coupons or any additional discounts, but you'll still get the best deal out there. This offer won't last long, so don't miss out!
In Stock
3 Models AvailableColor
All
Band/Strap Color
All
Search
List: $699.00Save $42.51
$656.49
List: $699.00Save $42.51
$656.49
List: $699.00Save $42.51
$656.49
Product Info for Suunto Vertical Unisex Solar Watch
Suunto Vertical Unisex Solar Watch belongs to our greater variety of Suunto Accessories. Be sure to check out the entire variety of Watches from Suunto that we have at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the gear and products you want to tackle the task at hand.
Specifications for Suunto Vertical Unisex Solar Watch:
| Manufacturer: | Suunto |
| Size: | One Size |
| Application: | Training |
| Gender: | Unisex |
| Case Color: | Black |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Fabric/Material: | Sapphire Crystal, Titanium Grade 5 |
| Case Material: | Glass Fibre reinforced polyamide |
| Case Diameter: | 49 mm |
| Bezel Finish: | Steel |
| Band/Strap Material: | Silicone |
| Wrist Band Type: | Strap |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 100 m |
| Weight: | 2.61 oz |
Features of Suunto Vertical Unisex Solar Watch
- Sapphire touchscreen with durable build options
- Outdoor offline maps to help you stay on track
- Dual-band GPS/GNSS for greater accuracy
- ABC (altimeter, barometer, compass) and weather forecast for spatial awareness
- Advanced training metrics with 115+ sport modes
- Built with renewable energy
Package Contents:
- Suunto Vertical Unisex Solar Watch