1 of 26 images
Suunto Race Watch, Black, One Size, SS050929000
2 of 26 images
Suunto Race Watch, Midnight, One Size, SS050930000
3 of 26 images
Suunto Race Watch, Titanium Charcoal, One Size, SS050932000
4 of 26 images
Suunto Race Watch, Birch, One Size, SS050931000
5 of 26 images
Suunto Race Watch, Titanium Amethyst, One Size, SS050933000
6 of 26 images
Suunto Race Watch, Black, One Size, SS050929000
7 of 26 images
Suunto Race Watch, Midnight, One Size, SS050930000
8 of 26 images
Suunto Race Watch, Midnight, One Size, SS050930000
9 of 26 images
Suunto Race Watch, Black, One Size, SS050929000
10 of 26 images
Suunto Race Watch, Midnight, One Size, SS050930000
11 of 26 images
Suunto Race Watch, Black, One Size, SS050929000
12 of 26 images
Suunto Race Watch, Midnight, One Size, SS050930000
13 of 26 images
Suunto Race Watch, Black, One Size, SS050929000
14 of 26 images
Suunto Race Unisex Watch, 49mm Case Diameter, Stainless Steel, Midnight Silicone Strap, One Size, SS050930000
15 of 26 images
Suunto Race Watch, Titanium Charcoal, One Size, SS050932000
16 of 26 images
Suunto Race Watch, Titanium Charcoal, One Size, SS050932000
17 of 26 images
Suunto Race Watch, Titanium Charcoal, One Size, SS050932000
18 of 26 images
Suunto Race Watch, Titanium Charcoal, One Size, SS050932000
19 of 26 images
Suunto Race Watch, Birch, One Size, SS050931000
20 of 26 images
Suunto Race Watch, Birch, One Size, SS050931000
21 of 26 images
Suunto Race Watch, Birch, One Size, SS050931000
22 of 26 images
Suunto Race Watch, Birch, One Size, SS050931000
23 of 26 images
Suunto Race Watch, Titanium Amethyst, One Size, SS050933000
24 of 26 images
Suunto Race Watch, Titanium Amethyst, One Size, SS050933000
25 of 26 images
Suunto Race Watch, Titanium Amethyst, One Size, SS050933000
26 of 26 images
Suunto Race Watch, Titanium Amethyst, One Size, SS050933000
Tap Tap to Zoom
Blazin' Deal
Bonus Bucks
We've got an AWESOME deal for you!
Blazin' Deal
Prices have been cut drastically on select models of this product as part of a special offer. These prices are so low that there's no double-dipping with coupons or any additional discounts - sorry about that. This offer won't last long, so don't miss out!
In Stock
5 Models AvailableShow with deals only:
Blazin' Deal
Bonus Bucks
Color
All
Band/Strap Color
All
Bezel Finish
All
Case Color
All
Search
List: $449.00Save 12%
$395.49
List: $449.00Save 12%
$395.49
List: $549.00Save 25%
$409.99
SP Bucks$8.20
$449.00
SP Bucks$80.82
List: $549.00Save 12%
$484.49
Product Info for Suunto Race Unisex Watch
Suunto Race Unisex Watch is part of our big collection of Suunto Accessories. Don't forget to look at entire range of Watches from Suunto that we supply at everyday low prices. Browse our full product choice for the equipment and products you want to tackle the job at hand.
Specifications for Suunto Race Unisex Watch:
| Manufacturer: | Suunto |
| Size: | One Size |
| Application: | Racing |
| Gender: | Unisex |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Fabric/Material: | Sapphire Crystal, Titanium Grade 5 |
| Case Material: | Glass Fibre reinforced polyamide |
| Case Diameter: | 49 mm |
| Band/Strap Material: | Silicone |
| Wrist Band Type: | Strap |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 100 m |
| Weight: | 2.43 oz |
Features of Suunto Race Unisex Watch
- High-definition 1.43'' AMOLED touchscreen
- Digital crown for fast browsing
- Advanced training metrics with Suunto Coach AI support
- HRV recovery measurement
- 115+ sport modes
- Free offline maps for on-route navigation
- Up to 50 hours battery life in training mode (Performance)
- Tested to military standards; water resistance up to 100 m
Package Contents:
- Suunto Race Unisex Watch