1 of 5 images
Suunto MC-2 G USGS Mirror Compass, Clear, One Size, SS014891000
2 of 5 images
Suunto MC-2 G USGS Mirror Compass, One Size, SS014891000
3 of 5 images
Suunto MC-2 G USGS Mirror Compass, One Size, SS014891000
4 of 5 images
Suunto MC-2 G USGS Mirror Compass, One Size, SS014891000
5 of 5 images
Suunto MC-2 G USGS Mirror Compass, One Size, SS014891000
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Clear
- Length:
- 101 mm
- Width:
- 18 mm
- Height:
- 65 mm
Code: XU-CM-MCSeries-7-SS014891000
MPN: SS014891000
UPC: 045235901166
List: $105.00Save 10%
$95.00
SP Bucks$1.90
Product Info for Suunto MC-2 G USGS Mirror Compass
Suunto MC-2 G USGS Mirror Compass is part of our greater selection of Suunto Miscelaneous Products. You should definitely look at entire line of Miscelaneous Products from Suunto that we provide at everyday discount prices. Browse our full product choice for the equipment and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for Suunto MC-2 G USGS Mirror Compass:
| Manufacturer: | Suunto |
| Color: | Clear |
| Fabric/Material: | Plastic |
| Weight: | 75 g |
| Length: | 101 mm |
| Width: | 18 mm |
| Height: | 65 mm |
| Luminous Points: | Yes |
| Compass Type: | Baseplate |
Features of Suunto MC-2 G USGS Mirror Compass
- ast globally balanced needle with jewel bearing
- 20 degrees tilt margin for easier readings
- Adjustable declination correction
- Liquid-filled capsule for stable operation
- Mirror for sighting bearings and signaling
- Sighting hole and notch for accurate bearings
- Clinometer
- Luminescent markings for low light
- USGS UTM scales
- Baseplate with magnifying lens
- Detachable snap-lock lanyard with wristlock (easy to remove for map work)
- Suunto limited lifetime warranty
Package Contents:
- Suunto MC-2 G USGS Mirror Compass