1 of 5 images
Suunto A-30 NH USGS Compass, White, One Size, NSN 6605-01-549-4770, SS012100013
2 of 5 images
Suunto A-30 NH USGS Compass, White, One Size, NSN 6605-01-549-4770, SS012100013
3 of 5 images
Suunto A-30 NH USGS Compass, White, One Size, SS012100013
4 of 5 images
Suunto A-30 NH USGS Compass, White, One Size, NSN 6605-01-549-4770, SS012100013
5 of 5 images
Suunto A-30 NH USGS Compass, White, One Size, NSN 6605-01-549-4770, SS012100013
Tap Tap to Zoom
Earn Bonus Bucks
4% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Color:
- White
- Length:
- 114 mm
- Width:
- 10 mm
- Height:
- 57 mm
Code: XU-CM-ASERIES-SS012100013
MPN: SS012100013
UPC: 045235400584
4% Bonus Bucks
$35.00
SP Bucks$1.40
Product Info for Suunto A-30 NH USGS Compass
Suunto A-30 NH USGS Compass belongs to our massive variety of Suunto Miscelaneous Products. Remember to explore the entire collection of Miscelaneous Products from Suunto that we provide at everyday discount prices. Browse our full product choice for the equipment and merchandise you need to tackle the job at hand.
Specifications for Suunto A-30 NH USGS Compass:
| Manufacturer: | Suunto |
| Color: | White |
| Fabric/Material: | High Grade Steel |
| Weight: | 1.1 oz |
| Length: | 114 mm |
| Width: | 10 mm |
| Height: | 57 mm |
| Last Chance: | Yes |
| Compass Type: | Baseplate |
Features of Suunto A-30 NH USGS Compass
- High grade steel needle with jewel bearing
- Balanced for northern hemisphere, imperial scale
- Luminescent markings for working in low light
- Fixed declination correction scale
- Baseplate with magnifying lens
- Detachable snap-lock lanyard
Package Contents:
- Suunto A-30 NH USGS Compass