1 of 7 images
Survive Outdoors Longer Thermal Bivvy w/ Rescue Whistle, Orange, 0140-1221
2 of 7 images
Survive Outdoors Longer Thermal Bivvy w/ Rescue Whistle, Orange, 0140-1221
3 of 7 images
Survive Outdoors Longer Thermal Bivvy w/ Rescue Whistle, Orange, 0140-1221
4 of 7 images
Survive Outdoors Longer Thermal Bivvy w/ Rescue Whistle, Orange, 0140-1221
5 of 7 images
Survive Outdoors Longer Thermal Bivvy w/ Rescue Whistle, Orange, 0140-1221
6 of 7 images
Survive Outdoors Longer Thermal Bivvy w/ Rescue Whistle, Orange, 0140-1221
7 of 7 images
Survive Outdoors Longer Thermal Bivvy w/ Rescue Whistle, Orange, 0140-1221
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Orange
Code: 4M2-TBV-SL01-0140-1221
MPN: 0140-1221
UPC: 707708212215
List: $45.99
$45.79
SP Bucks$0.92
Product Info for Survive Outdoors Longer Thermal Bivvy w/ Rescue Whistle
Survive Outdoors Longer Thermal Bivvy w/ Rescue Whistle belongs to our big selection of Survive Outdoors Longer Camping Gear. Remember to check out the full collection of Tents from Survive Outdoors Longer which we supply at everyday discount prices. Browse our full product choice for the gear and merchandise you want to tackle the task at hand.
Specifications for Survive Outdoors Longer Thermal Bivvy w/ Rescue Whistle:
| Manufacturer: | Survive Outdoors Longer |
| Color: | Orange |
| Internal Height: | 84 in |
| Internal Length: | 36 in |
| Weight: | 8.9 oz |
| Age Group: | Adults |
| Application: | Climbing |
| Fabric/Material: | Metalized |
Features of Survive Outdoors Longer Thermal Bivvy w/ Rescue Whistle
- 80% Heat Reflective - Metalized coating with up to 80% thermal heat reflectivity traps warm air against your body.
- Weather Resistant - Thick, durable material is water and wind resistant.
- Customizable Ventilation - Adjustable footbox and hook and loop closures along top and side openings allow customizable ventilation.
- Rescue Whistle & Tinder Cord - Includes rescue whistle and tinder cord drawstring for emergency fire starting.
- Multipurpose Bivvy - Use as a sleeping bag liner or emergency blanket.
Package Contents:
- Survive Outdoors Longer Thermal Bivvy w/ Rescue Whistle