1 of 4 images
Survive Outdoors Longer Escape Bivvy With Hood, Green, 0140-1236
2 of 4 images
Survive Outdoors Longer Escape Bivvy With Hood, Green, 0140-1236
3 of 4 images
Survive Outdoors Longer Escape Bivvy With Hood, Green, 0140-1236
4 of 4 images
Survive Outdoors Longer Escape Bivvy With Hood, Green, 0140-1236
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Size:
- One Size
Code: 4M2-TBV-SL02-0140-1236
MPN: 0140-1236
UPC: 707708212369
List: $86.49Save 19%
$69.79
SP Bucks$1.40
Product Info for Survive Outdoors Longer Escape Bivvy With Hood
Survive Outdoors Longer Escape Bivvy With Hood is part of our large collection of Survive Outdoors Longer Camping Gear. Don't forget to check out the entire collection of Tents from Survive Outdoors Longer which we present at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the tools and merchandise you want to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Survive Outdoors Longer Escape Bivvy With Hood:
| Manufacturer: | Survive Outdoors Longer |
| Color: | Green |
| Weight: | 0.5 lb |
| Packed Size: | 6x4x4 in |
| Body Material: | Highly Water-Resistant |
| Age Group: | Adults |
| Application: | Climbing |
| Size: | One Size |
| Dimensions: | 84 x 31 in |
Features of Survive Outdoors Longer Escape Bivvy With Hood
- A Bivvy that BREATHES - Stay warm AND dry in the original backcountry emergency shelter that stays dry while you heat up.
- Weather the Elements - Highly water-resistant fabric with a fully-adjustable hood keeps you warm and dry even in wet, soggy conditions.
- Stay Warm - Reflects 70% of radiated body heat.
- All-Season Durability - Hard-wearing fabric resists punctures and tears through heavy use.
Package Contents:
- Survive Outdoors Longer Escape Bivvy With Hood