1 of 5 images
SureFire Auto Adjusting Dual Fuel LED Combat Flashlight, Black, P1RZ-IB-DF
2 of 5 images
SureFire Auto Adjusting Dual Fuel LED Combat Flashlight, Black, P1RZ-IB-DF
3 of 5 images
SureFire Auto Adjusting Dual Fuel LED Combat Flashlight, Black, P1RZ-IB-DF
4 of 5 images
SureFire Auto Adjusting Dual Fuel LED Combat Flashlight, Black, P1RZ-IB-DF
5 of 5 images
SureFire Auto Adjusting Dual Fuel LED Combat Flashlight, Black, P1RZ-IB-DF
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 15 - 1500 lumens
- Charger Type:
- Micro-USB
- Bulb Type:
- LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- 18650
Code: FS-FL-AADF-P1RZ-IB-DF
MPN: P1RZ-IB-DF
UPC: 84871331852
List: $299.00
Add to Cart for Your Special Price
SP Bucks$5.19
Product Info for SureFire Auto Adjusting Dual Fuel LED Combat Flashlight
SureFire Auto Adjusting Dual Fuel LED Combat Flashlight belongs to our large collection of SureFire Lights. Be sure to browse the complete collection of Lights from SureFire that we feature at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the gear and products you want to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for SureFire Auto Adjusting Dual Fuel LED Combat Flashlight:
| Manufacturer: | SureFire |
| Flashlight Application: | Combat |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | Machined Aluminum/Stainless Steel |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 15 - 1500 lumens |
| Charger Type: | Micro-USB |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 255 m |
| Bezel Diameter: | 1.39 in |
| Lens Material: | Glass |
| Lens Finish: | Clear |
| Length: | 5.6 in |
| Weight: | 1.6 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | 18650 |
Features of SureFire Auto Adjusting Dual Fuel LED Combat Flashlight:
- IntelliBeam technology automatically and seamlessly adjusts light output from 15 to 1,500 lumens depending on environmental conditions.
- Easy, instant activation" Press or click tailcap switch to select IntelliBeam mode, return to off and press or click again within two seconds to select high-output only
- CombatGrip facilitates a secure hold when used in conjunction with a handgun
- Can be powered by either a single SF18650B lithium-ion rechargeable battery or two 123A lithium primary batteries
- Precision micro-textured reflector creates smooth, hybrid beam to help you positively identify what's ahead and what's around you
- Click-on/off tailcap switch provides ergonomic, foolproof activation even under the most stressful conditions
- Mil-Spec hard anodized aluminum body, tempered window and O-ring seals make the P1RZ-IB-DF rugged and durable
Package Contents:
- SureFire Auto Adjusting Dual Fuel LED Combat Flashlight
- High-Performance 3.6V 18650 lithium-Ion Rechargeable Battery
- MICRO-USB Port