1 of 1 images
Streamlight Vulcan 180 HAZ-LO ATEX Lithium-ion Rechargeable 450 Lumens LED Flashlight, Red, 44342
Tap Tap to Zoom
New Product
We’ve just added this new product to Shoptics. Be the first to get it!
- Color:
- Red
- Beam Color:
- Blue, White
- Light Output:
- 450 lumens
- Charger Type:
- 12V DC, 100V AC, 120V AC, 230V AC, 240V AC
- Bulb Type:
- LED
- Battery Type:
- Lithium-ion Rechargeable
Code: SQ-FL-STRE-44342-44342
MPN: 44342
UPC: 809264434268
List: $349.99Save 14%
$299.99
SP Bucks$6.00
Product Info for Streamlight Vulcan 180 HAZ-LO ATEX Lithium-ion Rechargeable 450 Lumens LED Flashlight
Streamlight Vulcan 180 HAZ-LO ATEX Lithium-ion Rechargeable 450 Lumens LED Flashlight belongs to our greater selection of Streamlight Lights. You should definitely look into the complete selection of Lights from Streamlight that we supply at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the tools and products you need to tackle the task at hand.
Specifications for Streamlight Vulcan 180 HAZ-LO ATEX Lithium-ion Rechargeable 450 Lumens LED Flashlight:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Color: | Red |
| Fabric/Material: | Rubber, Aluminum, Nylon |
| Beam Color: | Blue, White |
| Light Output: | 450 lumens |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 24 hours |
| Charger Type: | 240V AC, 120V AC, 100V AC, 230V AC, 12V DC |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 316 m |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Lens Finish: | Scratch Resistant Coating |
| Length: | 7.43 in |
| Width: | 4.32 in |
| Height: | 4.36 in |
| Weight: | 2.45 lb |
| Weather Resistance: | Water Resistant |
| Water Resistant Mark: | 2 m |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Battery Type: | Lithium-ion Rechargeable |
Package Contents:
- Streamlight Vulcan 180 HAZ-LO ATEX Lithium-ion Rechargeable 450 Lumens LED Flashlight