1 of 10 images
Streamlight Vantage 180 X USB Flashlight, 250 Lumens w/ 18650 USB battery, helmet bracket, Orange 88911
2 of 10 images
Streamlight Vantage 180 X USB Flashlight, 250 Lumens w/ 18650 USB battery, helmet bracket, Black 88913
3 of 10 images
Streamlight Vantage 180 X USB Flashlight, Black, Orange
4 of 10 images
Streamlight Vantage 180 X USB Flashlight, 250 Lumens w/ 18650 USB battery, helmet bracket, Orange 88911
5 of 10 images
Streamlight Vantage 180 X USB Flashlight, 250 Lumens w/ 18650 USB battery, helmet bracket, Orange 88911
6 of 10 images
Streamlight Vantage 180 X USB Flashlight, 250 Lumens w/ 18650 USB battery, helmet bracket, Orange 88911
7 of 10 images
Streamlight Vantage 180 X USB Flashlight, 250 Lumens w/ 18650 USB battery, helmet bracket, Orange 88911
8 of 10 images
Streamlight Vantage 180 X USB Flashlight, 250 Lumens w/ 18650 USB battery, helmet bracket, Orange 88911
9 of 10 images
Streamlight Vantage 180 X USB Flashlight, 250 Lumens w/ 18650 USB battery, helmet bracket, Black 88913
10 of 10 images
Streamlight Vantage 180 X USB Flashlight, 250 Lumens w/ 18650 USB battery, helmet bracket, Black 88913
Tap Tap to Zoom
2 Models Available
Color
All
Search
List: $196.55Save 40%
$117.99
SP Bucks$2.36
List: $196.55Save 37%
$124.79
SP Bucks$2.50
Product Info for Streamlight Vantage 180 X USB Flashlight
Streamlight Vantage 180 X USB Flashlight is part of our larger variety of Streamlight Lights. Don't forget to look into the complete variety of Lights from Streamlight that we provide at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the tools and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for Streamlight Vantage 180 X USB Flashlight:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Flashlight Application: | Protection |
| Finish: | High-Impact, Super-Tough, Chemical-Resistant Nylon Polymer |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 250 lumens |
| Battery Life: | 5 - 15 hours |
| Charger Type: | Micro-USB |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 170 m |
| Length: | 5.2 in |
| Weight: | 5.5 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Quantity: | 1 |
| Included Accessories: | USB Chargeble Battery, Quick Release Helmet Bracket, Hex Key |
Features of Streamlight Vantage 180 X USB Flashlight:
- The light features Multi-Fuel innovation that allows it to accept either one rechargeable Streamlight SL-B26 protected Li-Ion USB rechargeable battery pack or two CR123A lithium batteries, so you'll always have a beam when you need it
- High and low modes:
- High for a super-bright spot beam: 250 lumens; 170m beam; runs 5 hours (SL-B26 battery pack); runs 4 hours (CR123A)
- Low for a less intense beam and longer run time: 100 lumens; 103m beam; runs 15 hours (SL-B26 battery pack); runs 12 hours (CR123A)
- As a helmet light, it fits both traditional and modern style helmets
- Easily attaches above or below helmet brim; no tools necessary to quickly remove for use as a handheld flashlight
- Rear BLUE LED taillight for helmet mount use so you can be seen from behind by your team
- As a right-angle light, it has a forward facing spot light with downcast light
- White LED tailight in right angle mode has a downcast flood light to see what's at your feet (switches from Blue LED)
- Head articulates 180º to aim the beam where you need it
- Push-button switch for easy, one-handed operation
- High-impact, "super-tough" nylon construction
- Integrated stainless steel clip for maximum flexibility
- Turnout gear attachment hook
- IPX7 waterproof to 1m for 30 minutes; 1m impact resistance tested
Package Contents:
- Streamlight Vantage 180 X USB Flashlight