1 of 5 images
Streamlight Strion DS 375 Lumen Flashlight-w/out Charger, Black 74410
2 of 5 images
Streamlight Strion DS 375 Lumen Flashlight-IEC Type A 120V/100V,AC/12V DC-1 Holder, Black, 74411
3 of 5 images
Streamlight Strion DS 375 Lumen Flashlight-IEC Type A 120V/100V,AC/12V DC-2 Holders, Black, 74412
4 of 5 images
Streamlight Strion DS 375 Lumen Flashlight-w/out Charger, Black, 74410
5 of 5 images
Streamlight Strion DS 375 Lumen Flashlight-w/out Charger, Black 74410
Tap Tap to Zoom
This item is currently on sale and has a new, lower price!
Show In Stock Only
7 Models AvailableShow with deals only:
On Sale
Charger Type
All
Included Accessories
All
Search
List: $263.77Save 44%
$148.99
SP Bucks$2.98
List: $195.04Save 39%
$119.49
SP Bucks$2.39
List: $246.25Save 39%
$149.99
SP Bucks$3.00
List: $270.51Save 39%
$164.99
SP Bucks$3.30
List: $276.99Save 39%
$169.99
SP Bucks$3.40
List: $323.37Save 43%
$185.49
SP Bucks$3.71
List: $317.69Save 40%
$189.99
SP Bucks$3.80
Product Info for Streamlight Strion DS 375 Lumen Compact Dual Switch Flashlight
Streamlight Strion DS 375 Lumen Compact Dual Switch Flashlight belongs to our big selection of Streamlight Lights. Remember to look at full line of Lights from Streamlight which we present at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the gear and merchandise you want to tackle the job at hand.
Specifications for Streamlight Strion DS 375 Lumen Compact Dual Switch Flashlight:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Flashlight Application: | Work, Duty |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 6000 Series Anodized Machined Aircraft Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 40 - 375 lumens |
| Battery Life: | 2 - 20 hours |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 219 m |
| Lens Material: | Borofloat High Temperature Glass |
| Length: | 6.4 in |
| Weight: | 5.4 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Condition: | New |
Features of Streamlight Strion DS 375 Lumen Compact Dual Switch Flashlight:
- Access multiple lighting modes via the push-button tail switch or head-mounted switch
- TEN-TAP programmable switch allows user to select one of three different programs:
- 1. high/medium/low with strobe factory default
- 2. high only without strobe
- 3. high/medium/low without strobe
- Three modes and strobe:
- High for a bright super-bright beam- 375 lumens, 12,000 candela, 219m beam distance, runs 2 hours
- Medium for bright light and longer run time- 150 lumens, 5,000 candela, 141m beam distance, runs 5 hours
- Low for a less intense beam and extended run time- 40 lumens, 1,300 candela, 72m beam distance, runs 20 hours
- Strobe for disorienting or signaling your location- runs 4.5 hours. C4 LED technology for extreme brightness
- Lithium ion battery is rechargeable up to 1,000 times, fully recharges in 3 hours
- Clamp style charger holder with digital control circuit that prevents over-charge
- PiggyBack charger doubles your run time by charging a spare battery sold separately so you can keep on working, reduces down time
- IPX4 water-resistant, 2m impact resistance tested
- 6000 series anodized machined aircraft aluminum, Borofloat high temperature glass lens
- Anti-roll head prevents the light from rolling away when you set it down
- Serialized for positive identification
- Limited lifetime warranty
Package Contents:
- Streamlight Strion DS 375 Lumen Compact Dual Switch Flashlight