01:32
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Streamlight's Three Beam Pattern Series Review
1 of 5 images
Streamlight Stinger HPL Flashlight, Rechargeable, 800 Lumen, w/o Charger, 75980
2 of 5 images
Streamlight Stinger HPL Flashlight, Rechargeable, 800 Lumen, w/120V AC Smart Charge, 75761
3 of 5 images
Streamlight Stinger HPL Flashlight, Rechargeable, 800 Lumen, w/120V AC/12V DC Smart Charge, 75763
4 of 5 images
Streamlight Stinger HPL Flashlight, Rechargeable, 800 Lumen, w/120V AC/12V DC PiggyBack Smart Charge, 75782
5 of 5 images
Streamlight Stinger HPL Flashlight, Rechargeable, 800 Lumen, w/120V AC/12V DC PiggyBack Smart Charge, 75782
Tap Tap to Zoom
Product Videos
This item is currently on sale and has a new, lower price!
Show In Stock Only
5 Models AvailableShow with deals only:
On Sale
Charger Type
All
Included Accessories
All
Search
List: $313.58Save 39%
$189.99
SP Bucks$3.80
List: $233.35Save 43%
$131.99
SP Bucks$2.64
List: $265.43Save 47%
$139.99
SP Bucks$2.80
List: $281.48Save 41%
$166.99
SP Bucks$3.34
List: $338.35Save 41%
$199.99
SP Bucks$4.00
Product Info for Streamlight Stinger HPL Flashlight
Streamlight Stinger HPL Flashlight is part of our larger selection of Streamlight Lights. Don't forget to check out the complete selection of Lights from Streamlight that we have at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the gear and products you need to tackle the task at hand.
Specifications for Streamlight Stinger HPL Flashlight:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Flashlight Application: | Casual, Work |
| Color: | Black |
| Finish: | Rubberized |
| Fabric/Material: | Machined Aircraft Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 800 lumens |
| Bulb Type: | C4 LED |
| Beam Distance: | 219 - 438 m |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Lens Finish: | Scratch Resistant Coating |
| Length: | 9.23 in |
| Weight: | 13.06 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | NiMH |
| Package Type: | Box |
| Condition: | New |
| Lumen Range: | 200 - 800 lumens |
| Overall Length: | 9.25 in |
Features of Streamlight Stinger HPL Water Resistant Flashlight:
- Deep-dish parabolic reflector produces a long range targeting beam with optimum peripheral illumination to aid in navigation. Optimized electronics provide regulated intensity.
- IPX-4 water-resistant.
- LED charge-continuity indicator, compact.
- 3 meter impact resistance tested.
- Snap-in charger holder that mounts in any position.
- Serialized for positive identification.
- Limited lifetime warranty.
Package Contents:
- Streamlight Stinger HPL Flashlight