00:30
01:32
01:14
00:00
/
-00:33
1 of 3 videos
Streamlight: Rechargeable - Strion Handheld Flashlights
00:00
/
-00:33
2 of 3 videos
Streamlight's Three Beam Pattern Series Review
00:00
/
-00:33
3 of 3 videos
Streamlight Stinger LED Series Review
1 of 15 images
Streamlight Stinger DS HPL Long-Range Rechargeable Flashlight 800 Lumens w/o Charger 75900
2 of 15 images
Streamlight Stinger DS HPL Long-Range Rechargeable Flashlight 800 Lumens w/o Charger 75900
3 of 15 images
Streamlight Stinger DS HPL Long-Range Rechargeable Flashlight 800 Lumens w/o Charger 75900
4 of 15 images
Streamlight Stinger DS HPL Long-Range Rechargeable Flashlight 800 Lumens w/o Charger 75900
5 of 15 images
Streamlight Stinger DS HPL Long-Range Rechargeable Flashlight 800 Lumens w/o Charger 75900
6 of 15 images
Streamlight Stinger DS HPL Long-Range Rechargeable Flashlight 800 Lumens w/o Charger 75900
7 of 15 images
Streamlight Stinger DS HPL Long-Range Rechargeable Flashlight 800 Lumens w/o Charger 75900
8 of 15 images
Streamlight Stinger DS HPL Long-Range Rechargeable Flashlight 800 Lumens w/o Charger 75900
9 of 15 images
Streamlight Stinger DS HPL Long-Range Rechargeable Flashlight 800 Lumens w/o Charger 75900
10 of 15 images
Streamlight Stinger DS HPL Long-Range Rechargeable Flashlight 800 Lumens w/o Charger 75900
11 of 15 images
Streamlight Stinger DS HPL Long-Range Rechargeable Flashlight 800 Lumens w/120V AC/12V DC Smart Charge PiggyBack 75882
12 of 15 images
Streamlight Stinger DS HPL Long-Range Rechargeable Flashlight 800 Lumens w/120V AC/12V DC Smart Charge PiggyBack 75882
13 of 15 images
Streamlight Stinger DS HPL Long-Range Rechargeable Flashlight 800 Lumens w/120V AC/12V DC Smart Charge PiggyBack 75882
14 of 15 images
Streamlight Stinger DS HPL Long-Range Rechargeable Flashlight 800 Lumens w/120V AC/12V DC Smart Charge PiggyBack 75882
15 of 15 images
Streamlight Stinger DS HPL Long-Range Rechargeable Flashlight 800 Lumens w/o Charger 75900
Tap Tap to Zoom
This item is currently on sale and has a new, lower price!
Show In Stock Only
5 Models AvailableShow with deals only:
On Sale
Charger Type
All
Included Accessories
All
Search
List: $255.24Save 48%
$133.99
SP Bucks$2.68
List: $361.70Save 43%
$207.49
SP Bucks$4.15
List: $288.79Save 41%
$169.99
SP Bucks$3.40
List: $303.36Save 41%
$177.49
SP Bucks$3.55
List: $336.91Save 42%
$196.99
SP Bucks$3.94
Product Info for Streamlight Stinger DS LED HPL 800 Lumens Rechargeable Long Range Flashlight
Streamlight Stinger DS LED HPL 800 Lumens Rechargeable Long Range Flashlight belongs to our greater selection of Streamlight Lights. You should take a look at the entire collection of Lights from Streamlight which we have at everyday low prices. Browse our full product choice for the tools and merchandise you want to tackle the task at hand.
Specifications for Streamlight Stinger DS LED HPL 800 Lumens Rechargeable Long Range Flashlight:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Flashlight Application: | Casual, Work |
| Color: | Black |
| Finish: | Rubberized |
| Fabric/Material: | Machined Aircraft Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 200 - 800 lumens |
| Bulb Type: | C4 LED |
| Beam Distance: | 219 - 438 m |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Lens Finish: | Scratch Resistant Coating |
| Length: | 9.65 in |
| Weight: | 14 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Additional Features: | Dual Switch Technology, Strobe |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | 3.6V Ni-MH, Rechargeable |
Features of Streamlight DS HPL Long Range Stinger Flashlight:
- Dual Switch Technology. Access any of the 3 lighting modes via the tailcap or the head-mounted switch. Switches operate independently.
- IPX-4 water-resistant.
- LED charge-continuity indicator, compact.
- 3 meter impact resistance tested.
- Snap-in charger holder that mounts in any position.
- Serialized for positive identification.
- Limited lifetime warranty.
Package Contents:
- Streamlight Stinger DS LED HPL 800 Lumens Rechargeable Long Range Flashlight