01:32
01:14
01:16
01:58
00:00
/
-00:33
1 of 4 videos
Streamlight's Three Beam Pattern Series Review
00:00
/
-00:33
2 of 4 videos
Streamlight Stinger LED Series Review
00:00
/
-00:33
3 of 4 videos
Streamlight Stinger Family Update
4 of 4 videos
Streamlight HL Series Flashlights from SHOT Show 2013
1 of 5 images
Streamlight Stinger DS LED HL Flashlight w/120V AC, NiMH battery 75455
2 of 5 images
Streamlight Stinger DS LED HL Flashlight 800 Lumens w/120V AC/12V DC - 2 Holders, NiMH Battery 75454
3 of 5 images
Streamlight Stinger DS LED HL Flashlight 800 Lumens w/120V AC/12V DC PiggyBack Smart Charge, NiMH Battery 75458
4 of 5 images
Streamlight Stinger DS LED HL Flashlight 800 Lumens w/o Charger 75453
5 of 5 images
Streamlight Stinger DS LED HL Flashlight w/o Charger, NiMH Battery 75453
Tap Tap to Zoom
This item is currently on sale and has a new, lower price!
Show In Stock Only
5 Models AvailableShow with deals only:
On Sale
Charger Type
All
Search
List: $290.54Save 40%
$174.49
SP Bucks$3.49
List: $343.26Save 39%
$208.49
SP Bucks$4.17
List: $255.44Save 43%
$144.49
SP Bucks$2.89
List: $308.11Save 45%
$167.99
SP Bucks$3.36
List: $371.99Save 44%
$209.99
SP Bucks$4.20
Product Info for Streamlight Stinger DS LED HL 800 Lumens Flashlight
Streamlight Stinger DS LED HL 800 Lumens Flashlight belongs to our larger collection of Streamlight Lights. Remember to explore the complete variety of Lights from Streamlight that we offer at everyday low prices. Browse our full product selection for the equipment and products you want to tackle the task at hand.
Specifications for Streamlight Stinger DS LED HL 800 Lumens Flashlight:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Flashlight Application: | Duty, Work |
| Color: | Black |
| Finish: | Rubberized |
| Fabric/Material: | Machined Aircraft Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 200 - 800 lumens |
| Battery Quantity: | 3 |
| Bulb Type: | C4 LED |
| Beam Distance: | 155 - 310 m |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Lens Finish: | Scratch Resistant Coating |
| Length: | 8.85 in |
| Weight: | 12.8 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | 3.6V Ni-MH, Rechargeable |
| Included Accessories: | Standard |
| Condition: | New |
Features of Stream Light DS LED HL Flash Light:
- Dual Switch Technology. Access 3 lighting modes and strobe via the tail cap or the head-mounted switch. Switches operate independently.
- Three modes and strobe.
- Strobe for disorienting or signaling your location.
- Deep-dish parabolic reflector produces a concentrated beam with optimum peripheral illumination.
- C4 LED technology, impervious to shock with a 50,000 hour lifetime.
- Optimized electronics provide regulated intensity throughout battery charge.
- 3-cell, 3.6 Volt Ni-MH sub-C battery, rechargeable up to 1000 times.
- 10 hr. steady charge, 2.5 hr. fast charge, or PiggyBack charger options.
- Machined aircraft aluminum body with non-slip rubberized comfort grip; anti-roll rubber ring included.
- IPX-4 water-resistant; 1 meter impact resistance tested.
- Unbreakable polycarbonate lens with scratch-resistant coating.
- Serialized for positive identification.
- Limited lifetime warranty.
Package Contents:
- Streamlight Stinger DS LED HL 800 Lumens Flashlight