00:30
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Streamlight: Rechargeable - Strion Handheld Flashlights
1 of 11 images
Streamlight SL-20LP Full Size Rechargeable LED Flashlight w/out NiMH Charger, Black 25300
2 of 11 images
Streamlight SL-20LP Full Size Rechargeable LED Flashlight w/out NiMH Charger, Orange 25310
3 of 11 images
Streamlight SL-20LP Full Size Rechargeable LED Flashlight with NiMH 12V DC, Black 25302
4 of 11 images
Streamlight SL-20LP Full Size Rechargeable LED Flashlight w/ NiMH 120V AC, Yellow 25321
5 of 11 images
Streamlight SL-20LP Full Size Rechargeable LED Flashlight with NiMH120V AC/DC 2 Sleeves, Black 25303
6 of 11 images
Streamlight SL-20LP Full Size Rechargeable LED Flashlight with NiMH 120V AC/DC 2 Sleeves, Orange 25313
7 of 11 images
Streamlight SL-20LP Full Size Rechargeable LED Flashlight, Black, Orange, Yellow
8 of 11 images
Streamlight SL-20LP Full Size Rechargeable LED Flashlight w/ NiMH 12V DC, Black 25302
9 of 11 images
Streamlight SL-20LP Full Size Rechargeable LED Flashlight w/ NiMH 12V DC, Black 25302
10 of 11 images
Streamlight SL-20LP Full Size Rechargeable LED Flashlight w/ NiMH 120V AC, Yellow 25321
11 of 11 images
Streamlight SL-20LP Full Size Rechargeable LED Flashlight w/ NiMH120V AC/DC 2 Sleeves, Black 25303
Tap Tap to Zoom
This item is currently on sale and has a new, lower price!
Show In Stock Only
11 Models AvailableShow with deals only:
On Sale
Color
All
Charger Type
All
Included Accessories
All
Search
List: $240.69Save 38%
$148.49
SP Bucks$2.97
List: $256.24Save 41%
$149.99
SP Bucks$3.00
List: $184.21Save 46%
$99.99
SP Bucks$2.00
List: $184.21Save 44%
$103.99
SP Bucks$2.08
List: $240.69Save 45%
$131.99
SP Bucks$2.64
List: $220.86Save 42%
$128.99
SP Bucks$2.58
List: $220.86Save 37%
$138.49
SP Bucks$2.77
List: $220.86Save 37%
$138.49
SP Bucks$2.77
List: $240.69Save 39%
$145.89
SP Bucks$2.92
List: $256.24Save 41%
$151.99
SP Bucks$3.04
List: $256.24Save 40%
$154.99
SP Bucks$3.10
Product Info for Streamlight SL-20LP Full Size Rechargeable LED Flashlight
Streamlight SL-20LP Full Size Rechargeable LED Flashlight is part of our large selection of Streamlight Lights. Make sure to check out the entire selection of Lights from Streamlight which we supply at everyday low prices. Browse our full product selection for the gear and merchandise you want to tackle the job at hand.
Specifications for Streamlight SL-20LP Full Size Rechargeable LED Flashlight:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Flashlight Application: | Safety, Work |
| Fabric/Material: | Polymer |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 350 lumens |
| Battery Life: | 2 - 50 hours |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 63 - 490 m |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Length: | 13.2 in |
| Weight: | 1.3 lb |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Additional Features: | Strobe |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | NiMH |
| Flashlight Length: | 13.2 in |
| Min Light Output: | 10 Lumens |
Features of Streamlight C4LED Rechargeable Flashlight:
- Full Sized
- Professional grade
- High intensity
- Rechargeable
- 3 Microprocessor controlled variable intensity modes
- Low operating cost
- Lightweight
- Impact resistant nylon polymer body
- Non-slip rubber comfort grip
- Unbreakable polycarbonate lens with scratch-resistant coating
- O-ring sealed
- Deep-dish parabolic reflector produces a tight beam with optimal peripheral illumination
- One handed operation of momentary, variable intensity or strobe mode
- Meets applicable European Community directives
- C4 LED technology for extreme brightness
- IPX4 rated design; water resistant operation
- 1 meter impact resistance tested
- Serialized for positive identification
- Limited Lifetime Warranty
Package Contents:
- Streamlight SL-20LP Full Size Rechargeable 350 Lumen Flashlight