02:21
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Streamlight Sidewinder Stalk
1 of 10 images
Streamlight Sidewinder Stalk LED Flashlight w/Helmet Clip & E-Mount, CR123A & AA, Multicolor, 76 Lumens, Coyote, 14302
2 of 10 images
Streamlight Sidewinder Stalk LED Flashlight w/Helmet Clip & E-Mount, CR123A & AA, Multicolor, 76 Lumens, Coyote, 14302
3 of 10 images
Streamlight Sidewinder Stalk LED Flashlight w/Helmet Clip & E-Mount, CR123A & AA, Multicolor, 76 Lumens, Coyote, 14302
4 of 10 images
Streamlight Sidewinder Stalk LED Flashlight w/Helmet Clip & E-Mount, CR123A & AA, Multicolor, 76 Lumens, Coyote, 14302
5 of 10 images
Streamlight Sidewinder Stalk LED Flashlight w/Helmet Clip & E-Mount, CR123A & AA, Multicolor, 76 Lumens, Coyote, 14302
6 of 10 images
Streamlight Sidewinder Stalk LED Flashlight w/Helmet Clip & E-Mount, CR123A & AA, Multicolor, 76 Lumens, Coyote, 14302
7 of 10 images
Streamlight Sidewinder Stalk LED Flashlight w/Helmet Clip & E-Mount, CR123A & AA, Multicolor, 76 Lumens, Coyote, 14302
8 of 10 images
Streamlight Sidewinder Stalk LED Flashlight w/Helmet Clip & E-Mount, CR123A & AA, Multicolor, 76 Lumens, Coyote, 14302
9 of 10 images
Streamlight Sidewinder Stalk LED Flashlight w/Helmet Clip & E-Mount, CR123A & AA, Multicolor, 76 Lumens, Coyote, 14302
10 of 10 images
Streamlight Sidewinder Stalk LED Flashlight w/Helmet Clip & E-Mount, CR123A & AA, Multicolor, 76 Lumens, Coyote, 14302
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Documents
This item is currently on sale and has a new, lower price!
- Color:
- Coyote
- Beam Color:
- Multicolor
- Light Output:
- 76 lumens
- Charger Type:
- Battery
- Bulb Type:
- LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- AA, CR123A, Lithium Metal
- Package Type:
- Mailer
Code: SQ-FL-14308-14302
MPN: 14302
UPC: 080926143029
On Sale
List: $270.56Save 43%
$152.99
SP Bucks$3.06
Product Info for Streamlight Sidewinder Stalk LED Flashlight w/Helmet Clip & E-Mount
Streamlight Sidewinder Stalk LED Flashlight w/Helmet Clip & E-Mount is part of our larger collection of Streamlight Lights. Make sure to check out the complete line of Lights from Streamlight that we present at everyday low prices. Browse our full product choice for the equipment and products you need to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Streamlight Sidewinder Stalk LED Flashlight w/Helmet Clip & E-Mount:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Flashlight Application: | Duty |
| Color: | Coyote |
| Fabric/Material: | High Impact Polymer |
| Beam Color: | Multicolor |
| Light Output: | 76 lumens |
| Battery Quantity: | 2 |
| Battery Life: | 5.5 hours |
| Charger Type: | Battery |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 28 m |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Lens Finish: | Scratch Resistant Coating |
| Length: | 5.51 in |
| Width: | 0.86 in |
| Depth/Thickness: | 1.81 in |
| Height: | 1.75 in |
| Weight: | 3.2 oz |
| Weather Resistance: | Dustproof |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | CR123A, Lithium Metal, AA |
| Package Type: | Mailer |
Features of Streamlight Sidewinder Stalk LED Flashlight w/Helmet Clip and E-Mount
- Features white, IR, red, blue, and green LEDs all located in the head mounted on a flexible stalk each with low, medium, high, and strobe modes along with an additional IR/IFF beacon;
- White LED output at 100 percent:
- High CR123A: 76 lumens; 28m beam; runs 5.6 hours
- High AA: 57 lumens; 23m beam; runs 6 hours (AA lithium) // 3.8 hours (AA alkaline);
- Durable clip attaches to helmet or MOLLE/Arc Rail Mount and Assembly/E-Mount vest providing flexibility in hands-free lighting;
- Features push-button power switch and pull-to-turn rotary selector knob designed to prevent accidental mode changes and allow for selection of LED color;
- Identification Friend or Foe IFF strobe activated by a three-position switch with a center Off position and two On positions;
- IP67-rated; dust-tight and waterproof to 1 meter for 30 minutes. O-Ring and gasket sealed openings. Meets MIL-STD-810H, Method 512.6;
- 3-meter impact resistance tested;
Package Contents:
- Streamlight Sidewinder Stalk LED Flashlight w/Helmet Clip and E-Mount
- Sidewinder Stalk Tactical Flashlight
- 1 CR123A Lithium Battery
- 1 AA Alkaline Battery
- Helmet Clip
- E-mount
- Product Guide