1 of 1 images
Streamlight Sidewinder Compact III Aviation Model AA/CR123A 275 Lumens LED Flashlight, Coyote, 14533
Tap Tap to Zoom
This item is currently on sale and has a new, lower price!
In Stock
2 Models AvailableShow with deals only:
On Sale
Condition
All
Condition Details
All
Condition Quality
All
Search
List: $190.49Save 52%
$91.99
SP Bucks$1.84
List: $190.49Save 46%
$103.19
SP Bucks$2.06
Product Info for Streamlight Sidewinder Compact III Aviation Model AA/CR123A 275 Lumens LED Flashlight
Streamlight Sidewinder Compact III Aviation Model AA/CR123A 275 Lumens LED Flashlight belongs to our large collection of Streamlight Lights. Remember to take a look at the entire variety of Lights from Streamlight which we have at everyday discount prices. Browse our full product selection for the tools and products you want to tackle the job at hand.
Specifications for Streamlight Sidewinder Compact III Aviation Model AA/CR123A 275 Lumens LED Flashlight:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Flashlight Application: | Tactical |
| Color: | Coyote |
| Fabric/Material: | Polymer |
| Beam Color: | IR, Red, Blue, White |
| Light Output: | 275 lumens |
| Battery Life: | 100 hours |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 113 m |
| Size: | 3 x 1.07 x 2.04 in |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Length: | 3.1 in |
| Weight: | 2.4 oz |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Battery Type: | AA Alkaline, CR123A |
| Included Accessories: | NVG Mount, CR123A Lithium Battery, AA Alkaline battery |
| Package Type: | Box |
Features of Streamlight Sidewinder Compact III Aviation Model AA/CR123A 275 Lumens LED Flashlight
- 275 lumen white light with 113 meter beam distance (CR123 batteries)
- Switch to "survival mode" for more than 100 hours of runtime
- Aviation model features white, green, blue and IR LEDs; each LED has 4 brightness levels and a strobe option
- Mount it on a helmet or attach it to MOLLE for hands-free lighting; compatible with existing Sidewinder mounts and accessories
- 185 degree tilting body so you can aim the light where you need it
- High-impact, super-tough nylon case offers exceptional durability and weather resistance; IPX7 waterproof to 1m for 30 minutes. 3m impact-resistance tested
- Multi-fuel: uses one AA alkaline or CR123A lithium battery (included); also accepts one lithium AA battery for extended operation in extreme temperature environments (-40F to 150F)
Package Contents:
- Streamlight Sidewinder Compact III Aviation Model AA/CR123A 275 Lumens LED Flashlight