05:06
1 of 1 videos
The Streamlight ProTac 2AA Tactical Light is part of our Survival Gear Packs!
1 of 8 images
Streamlight PT Professional Tactical Series 2AA LED Flashlight, Black, 88033
2 of 8 images
Streamlight PT Professional Tactical Series 2AA LED Flashlight, Black, 88033
3 of 8 images
Streamlight PT Professional Tactical Series 2AA LED Flashlight, Black, 88033
4 of 8 images
Streamlight PT Professional Tactical Series 2AA LED Flashlight, Black, 88033
5 of 8 images
Streamlight PT Professional Tactical Series 2AA LED Flashlight, Black, 88033
6 of 8 images
Streamlight PT Professional Tactical Series 2AA LED Flashlight, Black, 88033
7 of 8 images
Streamlight PT Professional Tactical Series 2AA LED Flashlight, Black, 88033
8 of 8 images
Streamlight PT Professional Tactical Series 2AA LED Flashlight, Black, 88033
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 270 lumens
- Bulb Type:
- LED
- Additional Features:
- Strobe
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- AA
Code: SQ-FL-88033
MPN: 88033
UPC: 080926880337
List: $92.49Save 35%
$59.99
SP Bucks$1.20
Product Info for Streamlight PT Professional Tactical Series 2AA LED Flashlight
Streamlight PT Professional Tactical Series 2AA LED Flashlight belongs to our large variety of Streamlight Lights. Be sure to look at complete range of Lights from Streamlight which we present at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the equipment and products you want to tackle the job at hand.
Specifications for Streamlight PT Professional Tactical Series 2AA LED Flashlight:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Flashlight Application: | Duty, Tactical |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 270 lumens |
| Battery Quantity: | 2 |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 40 - 130 m |
| Length: | 6.14 in |
| Weight: | 3.4 oz |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Additional Features: | Strobe |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | AA |
Features of Streamlight PT Professional Tactical Series 2AA LED Flashlight:
- Multi-function push-button tail switch
- Removable pocket clip
- Anti-roll head design
- Impact-resistant tempered glass lens
- Durable, anodized aluminum construction
- Uses two AA alkaline batteries
- Ten-Tap Programming with choice of three operating modes: high/strobe/low
- Optimized electronics provide regulated intensity
- LED solid state power regulation provides maximum light output throughout battery life
- IPX7 waterproof to 1 meter for 30 minutes
- Serialized for positive identification
- Limited lifetime warranty
Package Contents:
- Streamlight PT Professional Tactical Series 2AA LED Flashlight
- 2x AA Alkaline Batteries
- Nylon Holster