02:32
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Streamlight ProTac HP-X // ProTac HP-X USB: Multi-Function, 105,000 Candela Tactical Flashlight
1 of 2 images
Streamlight ProTac HP-X CR123A Lithium 800 Lumens Flashlights, Black, 89021
2 of 2 images
Streamlight Pro-Tac HP-X CR123A Lithium 800 Lumens LED Flashlight, Black, 89021
Tap Tap to Zoom
Documents
This item is currently on sale and has a new, lower price!
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 800 lumens
- Bulb Type:
- LED
- Battery Type:
- CR123A Lithium
Code: SQ-FL-STRE-89021
MPN: 89021
UPC: 080926890213
On Sale
List: $178.39Save 49%
$91.79
SP Bucks$1.84
Product Info for Streamlight Pro-Tac HP-X CR123A Lithium 800 Lumens LED Flashlight
Streamlight Pro-Tac HP-X CR123A Lithium 800 Lumens LED Flashlight belongs to our greater collection of Streamlight Lights. Be sure to explore the full range of Lights from Streamlight that we have at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the tools and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for Streamlight Pro-Tac HP-X CR123A Lithium 800 Lumens LED Flashlight:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Flashlight Application: | Tactical |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | Durable Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 800 lumens |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 1.5 - 24 hours |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 648 m |
| Diameter: | 0.94 in |
| Bezel Diameter: | 1.38 in |
| Lens Material: | Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Length: | 5.55 in |
| Weight: | 5.4 oz |
| Weather Resistance: | Impact Resistant, Dustproof |
| Water Resistant Mark: | 2 m |
| Water Resistance Level: | IP68 |
| Battery Type: | CR123A Lithium |
Features of Streamlight Pro-Tac HP-X CR123A Lithium 800 Lumens LED Flashlight
- 105,000 candela / 648 meter beam distance
- Unique blend of portability and powerful, high-candela performance
- TEN-TAP Programmable Choose from three user-selectable programs: 1) high/strobe/low 2) high only 3) low/medium/high
Package Contents:
- Streamlight Pro-Tac HP-X CR123A Lithium 800 Lumens LED Flashlight
- 2 CR123A Lithium Batteries
- Holster