01:54
00:24
00:00
/
-00:33
1 of 2 videos
Streamlight ProTac Family
00:00
/
-00:33
2 of 2 videos
Streamlight ProTac Series
1 of 17 images
Streamlight PROTAC 1L-1AA Ultra-Compact Flashlight, 350 Lumens, Black 88061
2 of 17 images
Streamlight PROTAC 1L-1AA Ultra-Compact Flashlight, 350 Lumens, Black 88061
3 of 17 images
Streamlight ProTac 1L-1AA Ultra-Compact Flashlight, 350 Lumens, Coyote, 88073
4 of 17 images
Streamlight ProTac 1L-1AA Ultra-Compact Flashlight, 350 Lumens, Coyote 88073
5 of 17 images
Streamlight PROTAC 1L-1AA Ultra-Compact Flashlight, 350 Lumens, Black, Coyote
6 of 17 images
Streamlight PROTAC 1L-1AA Ultra-Compact Flashlight, 350 Lumens, Black 88061
7 of 17 images
Streamlight PROTAC 1L-1AA Ultra-Compact Flashlight, 350 Lumens, Black 88061
8 of 17 images
Streamlight PROTAC 1L-1AA Ultra-Compact Flashlight, 350 Lumens, Black 88061
9 of 17 images
Streamlight PROTAC 1L-1AA Ultra-Compact Flashlight, 350 Lumens, Black 88061
10 of 17 images
Streamlight PROTAC 1L-1AA Ultra-Compact Flashlight, 350 Lumens, Black 88061
11 of 17 images
Streamlight PROTAC 1L-1AA Ultra-Compact Flashlight, 350 Lumens, Black 88061
12 of 17 images
Streamlight PROTAC 1L-1AA Ultra-Compact Flashlight, 350 Lumens, Black 88061
13 of 17 images
PROTAC 1L-1AA Ultra-Compact Flashlight, 350 Lumens, Black
14 of 17 images
Streamlight ProTac 1L-1AA Ultra-Compact Flashlight, 350 Lumens, Coyote, 88073
15 of 17 images
Streamlight PROTAC 1L-1AA Ultra-Compact Flashlight, 350 Lumens, Black 88061
16 of 17 images
Streamlight PROTAC 1L-1AA Ultra-Compact Flashlight, 350 Lumens, Black 88061
17 of 17 images
Streamlight ProTac 1L-1AA Ultra-Compact Flashlight, 350 Lumens, Coyote, 88073
Tap Tap to Zoom
Product Videos
In Stock
3 Models AvailableColor
All
Condition
All
Condition Details
All
Condition Quality
All
Search
List: $89.85Save 33%
$59.79
SP Bucks$1.20
List: $89.85Save 31%
$61.79
SP Bucks$1.24
List: $89.85Save 31%
$61.79
SP Bucks$1.24
Product Info for Streamlight ProTac 1L-1AA Ultra-Compact Flashlight
Streamlight ProTac 1L-1AA Ultra-Compact Flashlight is part of our large collection of Streamlight Lights. Don't forget to browse the complete variety of Lights from Streamlight which we offer at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the gear and products you want to tackle the task at hand.
Specifications for Streamlight ProTac 1L-1AA Ultra-Compact Flashlight:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Flashlight Application: | Tactical, Duty |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 40 - 350 lumens |
| Battery Life: | 1.3 - 14 hours |
| Bulb Type: | C4 LED |
| Beam Distance: | 53 - 160 m |
| Bezel Diameter: | 0.95 in |
| Lens Material: | Borofloat Glass |
| Length: | 4.25 in |
| Weight: | 2.5 - 2.8 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Additional Features: | Standard |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | CR123A, AA |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Blade Material: | Aluminum |
| Handle Material: | Aluminum |
| Overall Length: | 4.25 in |
| Sheath Material: | Nylon |
Features of Streamlight PROTAC 1L-1AA Ultra-Compact 350 Lumen Flashlight 88061:
- 6000 Series machined aircraft aluminum with anodized finish.
- High temperature, shock mounted, AR coated, impact resistant Borofloat glass lens.
- C4 LED technology, impervious to shock with a 50,000 hour lifetime.
- Multi-function, push-button tactical tail switch. One handed operation of momentary, variable intensity or strobe mode.
- TEN-TAP Programmable Switch allows user to select 1 of 3 different programs: High-Strobe-Low (Factory Default), High Only, Low-High.
- LED Solid State power regulation provides maximum light output throughout battery life.
- IPX-7 waterproof to 1 meter for 30 minutes.
- 2 meter impact resistance tested.
- Anti-roll face cap.
- Removable pocket clip.
- Nylon holster.
- Serialized for positive identification.
- Limited Lifetime Warranty.
Package Contents:
- Streamlight ProTac 1L-1AA Ultra-Compact Flashlight
- Pocket Clip
- Holster
- Batteries