1 of 3 images
Streamlight PolyTac LED Helmet Lighting Kit
2 of 3 images
Streamlight PolyTac LED Helmet Lighting Kit - PolyTac LED, lithium, Black Jack mount, helmet band, Blister packaged, Yellow
3 of 3 images
Black Jack Mount & Helmet Band, Included
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Yellow
- Light Output:
- 275 lumens
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- CR123A Lithium
Code: SQ-FL-88854
MPN: 88854
UPC: 080926888548
List: $141.99Save 35%
$92.99
SP Bucks$1.86
Product Info for Streamlight PolyTac LED Helmet Lighting Kit - Yellow PolyTac LED Flashlight, Black Jack Mount, Helmet Band
Streamlight PolyTac LED Helmet Lighting Kit - Yellow PolyTac LED Flashlight, Black Jack Mount, Helmet Band belongs to our greater collection of Streamlight Lights. Don't forget to browse the full variety of Lights from Streamlight which we supply at everyday low prices. Browse our full product choice for the equipment and merchandise you need to tackle the job at hand.
Specifications for Streamlight PolyTac LED Helmet Lighting Kit - Yellow PolyTac LED Flashlight, Black Jack Mount, Helmet Band:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Flashlight Application: | Safety, Work |
| Color: | Yellow |
| Light Output: | 275 lumens |
| Lens Material: | Glass |
| Length: | 5.22 in |
| Weight: | 4.1 oz |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | CR123A Lithium |
Features of Streamlight Poly Tac LED Helmet Lighting Kit:
- Black Jack Helmet Mount easily attaches to your helmet for a low profile fit
- Rubber Helmet Strap attach the PolyTac LED flashlight to almost any helmet
- Powered by (2) 3V CR123A lithium batteries (included)
- C4 LED 2-3X brighter than High Flux LED! 9,500 candela peak beam intensity; 275 Lumens
- Features Solid State Power Regulation that provides maximum light output throughout battery life
- Run time up to 3 hours
- Tailcap push button provides one-handed momentary or constant "on" operation - easy to operate with gloved hands
- High impact super tough nylon polymer for exceptional durability and a sure grip
- 5.22" Long; Lightweight, just 4.1 oz.
- Available Yellow
- IPX7 rated design; waterproof to 1 meter for 30 minutes
- Limited lifetime warranty
Package Contents:
- Streamlight PolyTac LED Helmet Lighting Kit 88854
- PolyTac LED Flashlight (yellow)
- Black Jack Mount (includes allen wrench)
- Rubber Helmet Strap
- (2) 3V CR123A lithium batteries