1 of 7 images
PolyTac 90X USB - SL-B26 Battery Pack & USB cord - Box - Black
2 of 7 images
Streamlight Polytac 90x Usb Multi-fuel Right-angle Rechargeable Flashlight, Yellow - 88836
3 of 7 images
PolyTac 90X USB - Streamlight SL-B26 Battery Pack - Orange
4 of 7 images
Streamlight Polytac 90x Usb Multi-fuel Right-angle Rechargeable Flashlight, Yellow - 88836
5 of 7 images
Streamlight Polytac 90x Usb Multi-fuel Right-angle Rechargeable Flashlight, Yellow - 88836
6 of 7 images
Streamlight Polytac 90x Usb Multi-fuel Right-angle Rechargeable Flashlight, Yellow - 88836
7 of 7 images
Streamlight Polytac 90x Usb Multi-fuel Right-angle Rechargeable Flashlight, Yellow - 88836
Tap Tap to Zoom
Documents
Show In Stock Only
3 Models AvailableColor
All
Search
List: $135.51Save 33%
$90.99
SP Bucks$1.82
List: $135.51Save 34%
$89.99
SP Bucks$1.80
List: $135.51Save 31%
$93.99
SP Bucks$1.88
Product Info for Streamlight PolyTac 90X USB Multi-Fuel Right-Angle Rechargeable LED Flashlight
Streamlight PolyTac 90X USB Multi-Fuel Right-Angle Rechargeable LED Flashlight belongs to our big collection of Streamlight Lights. You should look at entire range of Lights from Streamlight which we feature at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the equipment and products you want to tackle the task at hand.
Specifications for Streamlight PolyTac 90X USB Multi-Fuel Right-Angle Rechargeable LED Flashlight:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Flashlight Application: | Duty, Search and Rescue, Law Enforcement, Security |
| Fabric/Material: | Nylon Polymer |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 500 lumens |
| Battery Quantity: | 2 |
| Battery Life: | 3.75 - 19 hours |
| Charger Type: | Battery |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 167 m |
| Lens Material: | Glass |
| Length: | 4.43 in |
| Weight: | 4.8 oz |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | CR123A, SL-B26, Lithium-ion Battery |
Features of Streamlight PolyTac 90X USB Multi-Fuel Right-Angle Rechargeable LED Flashlight
- High and low modes: - High super-bright light: 500 lumens; 167m beam; runs 2.5 hours (CR123A batteries); runs 3.75 hours (SL-B26 battery pack); - Low for extended run time: 85 lumens; 64m beam; runs 12 hours (CR123A batteries); runs 19 hours (SL-B26 battery pack)
- MULTI-FUEL: Uses two CR123A lithium batteries; also accepts Streamlight SL-B26 protected Li-Ion USB rechargeable battery pack
- Multi-function push-button head switch easy to use with gloved hands; features battery life indicator
- Multi-position, reversible pocket clip attaches to MOLLE, turnout gear, harnesses, etc.; offers a variety of mounting positions
- Integrated carabiner style D-ring for a variety of attachment methods
- Optional Gear Keeper system for attaching the light to turnout gear or other clothing or equipment
- Gear Keeper features a retractable attachment system with a high-strength nylon tether with a 36in extension and 6 oz. of retraction force
- High-impact, super-tough nylon polymer with textured grip
- SL-B26 protected Li-Ion rechargeable battery pack
Package Contents:
- Streamlight PolyTac 90X USB Multi-Fuel Right-Angle Rechargeable LED Flashlight