1 of 13 images
Streamlight PolyTac 90 Flashlight - Yellow 88831
2 of 13 images
Streamlight Orange Poly Tac 90 w/ Lithium Batteries 88834
3 of 13 images
Streamlight PolyTac 90 Flashlight - Black 88830
4 of 13 images
Streamlight PolyTac 90 Flashlight w/ Gear Keeper & Lithium Batteries - Orange 88832
5 of 13 images
Streamlight PolyTac 90 Hand-Held Tactical LED Flashlight, Black, Orange, Yellow
6 of 13 images
Streamlight PolyTac 90 Flashlight - Yellow 88831
7 of 13 images
Streamlight PolyTac 90 Flashlight - Yellow 88831
8 of 13 images
Streamlight PolyTac 90 Flashlight w/ Lithium Batteries - Orange 88834
9 of 13 images
Streamlight PolyTac 90 Flashlight - Black 88830
10 of 13 images
Streamlight PolyTac 90 Flashlight - Black 88830
11 of 13 images
Streamlight PolyTac 90 Flashlight - Black 88830
12 of 13 images
Streamlight PolyTac 90 Flashlight - Black 88830
13 of 13 images
Streamlight PolyTac 90 Flashlight w/ Gear Keeper & Lithium Batteries - Orange 88832
Tap Tap to Zoom
4 Models Available
Color
All
Search
List: $115.70Save 36%
$73.82
SP Bucks$1.48
List: $115.70Save 36%
$73.99
SP Bucks$1.48
List: $115.70Save 33%
$77.79
SP Bucks$1.56
List: $142.90Save 35%
$92.99
SP Bucks$1.86
Product Info for Streamlight PolyTac 90 Hand-Held Tactical LED Flashlight
Streamlight PolyTac 90 Hand-Held Tactical LED Flashlight is part of our big collection of Streamlight Lights. Make sure to take a look at the entire variety of Lights from Streamlight which we present at everyday low prices. Browse our full product selection for the tools and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for Streamlight PolyTac 90 Hand-Held Tactical LED Flashlight:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Flashlight Application: | Work, Safety |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 17 - 170 lumens |
| Bulb Type: | C4 LED |
| Length: | 5.22 in |
| Weight: | 4.1 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | CR123A |
| Included Accessories: | Strobe, Lithium Batteries |
Features of Streamlight PolyTac 90 LED Tactical Hand-Held Flashlight:
- C4 LED technology, with a 50,000 hour lifetime.
- Tempered glass lens, gasket sealed.
- 2 modes: High - 170 Lumens, 3.75 hours runtime; Low - 17 Lumens, 30 hours runtime.
- Two 3-Volt CR123A lithium batteries with a shelf life of ten years.
- Head mounted push button switch provides one handed momentary or constant on operation. Fast double click from off to activate Strobe mode; fast triple click from off to activate Low mode.
- 90° head.
- One meter impact resistance tested.
- IPX-7 rated design; waterproof to one meter for 30 minutes.
- Integrated carabiner style D-ring for a variety of attachment methods.
- Fully rotatable/reversible/removable clip allows a variety of mounting positions.
- LED Solid State Power Regulation provides maximum light output throughout battery life.
- Individually serialized for positive identification.
- Limited Lifetime Warranty.
Package Contents:
- Streamlight PolyTac 90 LED Tactical Flashlight