00:53
01:14
00:00
/
-00:33
1 of 2 videos
Streamlight HAZ-LO Series Review
00:00
/
-00:33
2 of 2 videos
Streamlight Stinger LED Series Review
1 of 10 images
Streamlight PolyStinger LED HAZ-LO Industrial Safety Flashlight, Light Only w/No Charger, Yellow, 76410
2 of 10 images
Streamlight PolyStinger LED HAZ-LO Industrial Safety Flashlight, Light Only w/ No Charger, Black, 76440
3 of 10 images
Streamlight PolyStinger LED HAZ-LO Industrial Safety Flashlight, 12V DC Steady Charge Cord, Black, 76441
4 of 10 images
Streamlight PolyStinger LED HAZ-LO Industrial Safety Flashlight, 120V AC Steady Charge Cord, Yellow, 76413
5 of 10 images
Streamlight PolyStinger LED HAZ-LO Industrial Safety Flashlight, 120V AC/12VDC Steady Charge Cord, Black, 76442
6 of 10 images
Streamlight PolyStinger LED HAZ-LO Industrial Safety Flashlight, Black, Yellow
7 of 10 images
Streamlight PolyStinger LED HAZ-LO Industrial Safety Flashlight, Black, Yellow
8 of 10 images
Streamlight PolyStinger LED HAZ-LO Industrial Safety Flashlight, Light Only w/ No Charger, Black, 76440
9 of 10 images
Streamlight PolyStinger LED HAZ-LO Industrial Safety Flashlight, 120V AC Steady Charge Cord, Black, 76443
10 of 10 images
Streamlight PolyStinger LED HAZ-LO Industrial Safety Flashlight, 12V DC Steady Charge Cord, Yellow, 76411
Tap Tap to Zoom
This item is currently on sale and has a new, lower price!
Show In Stock Only
8 Models AvailableShow with deals only:
On Sale
Color
All
Charger Type
All
Included Accessories
All
Search
List: $231.37Save 45%
$126.89
SP Bucks$2.54
List: $231.37Save 40%
$138.99
SP Bucks$2.78
List: $262.67Save 40%
$156.99
SP Bucks$3.14
List: $262.67Save 40%
$157.49
SP Bucks$3.15
List: $276.27Save 40%
$165.99
SP Bucks$3.32
List: $276.27Save 39%
$167.99
SP Bucks$3.36
List: $307.60Save 41%
$182.49
SP Bucks$3.65
List: $307.60Save 41%
$182.49
SP Bucks$3.65
Product Info for Streamlight PolyStinger LED HAZ-LO Industrial Safety Flashlight
Streamlight PolyStinger LED HAZ-LO Industrial Safety Flashlight is part of our large variety of Streamlight Lights. Make sure to check out the entire range of Lights from Streamlight that we have at everyday low prices. Browse our full product selection for the gear and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for Streamlight PolyStinger LED HAZ-LO Industrial Safety Flashlight:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Flashlight Application: | Work, Safety |
| Fabric/Material: | Nylon Polymer |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 50 - 130 lumens |
| Bulb Type: | C4 LED |
| Length: | 10.2 in |
| Weight: | 13.5 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Additional Features: | Intrinsically Safe |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | NiCd, Rechargeable |
| Package Type: | Box |
| Flashlight Length: | 10.2 in |
| Laser Output: | 100 watts |
Features of Streamlight LED PolyStinger HAZLO Intrinsically Safe Flashlights:
- Intrinsically safe rechargeable flashlight.
- C4 LED technology, impervious to shock with a 50,000 hour lifetime.
- Super-tough, non-conductive chemical and corrosion-resistant nylon polymer with camshaft style grip.
- Unbreakable polycarbonate lens with scratch-resistant coating wears through spills and maintains clarity in difficult work environments. O-ring sealed.
- Output modes: High, Low, Moonlight (120 candela, runs 12 hours).
- 4-cell, 4.8 Volt Nickel-cadmium sub-C battery is rechargeable up to 1000 times.
- Multi-function, head mounted electronic push-button switch designed for extremely long life; tested at 1 million actuations.
- Approvals: Division 1 hazardous location listed: Class I, II, Division 1, Groups C, D, F & G; Class I, Division 2, Groups A, B, C & D; Class III, 138 degrees C (T3C).
- IPX-4 Rated for water resistant operation.
- 3 meter impact resistance tested.
- LED Charge-continuity indicator on charger base.
- Compact, snap-in charger mounts in any position.
- Serialized for positive identification.
- Limited lifetime warranty.
Package Contents:
- Streamlight PolyStinger LED HAZ-LO Industrial Safety Flashlight