1 of 13 images
Streamlight MicroStream USB Rechargeable Bright Small LED Flashlight, 250/50 Lumens w/ 5in USB Cord and Lanyard, Clam, Blue, 66603
2 of 13 images
Streamlight MicroStream USB Rechargeable Bright Small LED Flashlight, 250/50 Lumens w/ 5in USB Cord and Lanyard, Clam, Red, 66602
3 of 13 images
Streamlight MicroStream USB Rechargeable Bright Small LED Flashlight, 250/50 Lumens w/ 5in USB Cord and Lanyard, Black, Clam, 66601
4 of 13 images
Streamlight MicroStream USB Rechargeable Bright Small LED Flashlight, 250/50 Lumens w/ 5in USB Cord and Lanyard, Clam, Coyote, 66608
5 of 13 images
Streamlight MicroStream Ultra-Compact USB Rechargeable Personal Light, 250/50 Lumens, Clam Pack, Black, Blue, Coyote, Red
6 of 13 images
Streamlight MicroStream USB Rechargeable Bright Small LED Flashlight, 250/50 Lumens w/ 5in USB Cord and Lanyard, Clam, Blue, 66603
7 of 13 images
Streamlight MicroStream USB Rechargeable Bright Small LED Flashlight, 250/50 Lumens w/ 5in USB Cord and Lanyard, Clam, Blue, 66603
8 of 13 images
Streamlight MicroStream USB Rechargeable Bright Small LED Flashlight, 250/50 Lumens w/ 5in USB Cord and Lanyard, Black, Clam, 66601
9 of 13 images
Streamlight MicroStream USB Rechargeable Bright Small LED Flashlight, 250/50 Lumens w/ 5in USB Cord and Lanyard, Black, Clam, 66601
10 of 13 images
Streamlight MicroStream USB Rechargeable Bright Small LED Flashlight, 250/50 Lumens w/ 5in USB Cord and Lanyard, Black, Clam, 66601
11 of 13 images
Streamlight MicroStream USB Rechargeable Bright Small LED Flashlight, 250/50 Lumens w/ 5in USB Cord and Lanyard, Black, Clam, 66601
12 of 13 images
Streamlight MicroStream USB Rechargeable Bright Small LED Flashlight, 250/50 Lumens w/ 5in USB Cord and Lanyard, Black, Clam, 66601
13 of 13 images
Streamlight MicroStream USB Rechargeable Bright Small LED Flashlight, 250/50 Lumens w/ 5in USB Cord and Lanyard, Clam, Coyote, 66608
Tap Tap to Zoom
Show In Stock Only
4 Models AvailableColor
All
Search
List: $66.07Save 24%
$49.89
SP Bucks$1.00
List: $66.07Save 23%
$50.89
SP Bucks$1.02
List: $66.07Save 31%
$45.89
SP Bucks$0.92
List: $66.07Save 26%
$48.89
SP Bucks$0.98
Product Info for Streamlight MicroStream USB Rechargeable Bright Small LED Flashlight
Streamlight MicroStream USB Rechargeable Bright Small LED Flashlight is part of our large selection of Streamlight Lights. Be sure to browse the complete range of Lights from Streamlight which we feature at everyday low prices. Browse our full product choice for the tools and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for Streamlight MicroStream USB Rechargeable Bright Small LED Flashlight:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Flashlight Application: | Tactical, Everyday, Work |
| Finish: | Type 2 Anodized |
| Fabric/Material: | Machined Aluminum Alloy |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 50 - 250 lumens |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 1.5 - 3.5 hours |
| Charger Type: | USB |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 31 - 68 m |
| Diameter: | 0.61 in |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Length: | 3.87 in |
| Weight: | 1.2 oz |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Included Accessories: | Standard |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Condition: | New |
Features of Streamlight MicroStream USB Rechargeable Bright Small LED Flashlight:
- Durable, anodized machined aluminum construction.
- Scratch-resistant polycarbonate lens.
- Metal sleeve protects charge port; slide sleeve forward to reveal charge port.
- Lithium ion battery charges in-product in 4 hours; rechargeable up to 300 times.
- Multi-function push-button tail switch with charge indicator: Red - charging; Green - fully charged.
- Ultra-compact design fits in the palm of your hand, comfortably fits in your pocket.
- Removable, multi-directional pocket clip also clips onto brim of hat or other gear for hands-free use.
- IPX-4 water-resistant.
- Impact resistance tested to 1 meter.
- Includes 5-inch USB cord and high-strength lanyard.
Package Contents:
- Streamlight MicroStream USB Rechargeable Bright Small LED Flashlight
- USB cord
- Lanyard
- Pocket clip